We Wszechświecie nie ma uprzywilejowanego kierunku

Według najbardziej przekonywujących testów Wszechświat nie obraca się ani nie rozciąga w żadnym szczególnym kierunku. Kiedy patrzymy na nocne niebo widzimy niejednorodny Wszechświat: planety krążące wokół gwiazd i gwiazdy zgrupowane w galaktykach. Te ostatnie z kolei tworzą ogromne gromady. Większość kosmologów uważa że takie niejednorodności mają tylko lokalne znaczenie: biorąc pod uwagę większy obszar, nasz wszechświat staje się dość jednolity.

Nie da się ukryć, że niemal wszystkie obliczenia dotyczące Wszechświata są wykonywane przy założeniu, że w każdym kierunku Wszechświat wygląda tak samo. Gdyby jednak istniał jakiś kierunek w którym Wszechświat byłby rozciągany lub obracał by się wokół jakiejś wyróżnionej osi, obliczenia byłyby błędne.

Najstarsze światło

Ostatnio naukowcy z University College London i Imperial College London przeprowadzając rygorystyczne testy, określili prawdopodobieństwo tego, że Wszechświat nie wygląda tak samo we wszystkich kierunkach, na 1/120000. Aby tego dokonać użyli mapy promieniowania tła stworzonej na podstawie pomiarów wykonanych w latach 2009 i 2013 przez satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej, Planck.

57e3d4eeaa1ca
Cztery różne warianty mapy promieniowania tła dla wszechświatów z uprzywilejowanymi kierunkami

Na początku naukowcy zadali sobie pytanie, jak wyglądała by ta mapa, gdyby wszechświat się obracał. Okazuje się że obserwowano by na niej wzory spiralne. Z kolei mapa wszechświata rozciąganego lub ściskanego w jakimś kierunku pokazywałaby istnienie  wydłużonych, zimnych i gorących plam.

Naukowcy poszukiwali takich wzorów na mapach promieniowania tła i z niemal 100% pewnością nie stwierdzili ich istnienia.

Można powiedzieć, że póki co kosmologia a w szczególności wszystkie obliczenia dotyczące Wszechświata są na razie bezpieczne i godne zaufania.