Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczynają program kosmiczny

Władca Dubaju w środę uruchomił pierwszy program kosmiczny, którego celem jest wysłanie w ciągu pięciu lat czterech astronautów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Bogaty w ropę kraj Zatoki Perskiej już ogłosił ambitne plany, aby stać się pierwszym krajem arabskim, który wyśle ​​bezzałogową sondę do orbity Marsa do 2021 roku, nazywając ją „Nadzieją”.
Program astronautów sprawiłby, że stałoby się jednym z niewielu państw na Bliskim Wschodzie, które wysłałyby człowieka w kosmos, który chce nadrobić obietnicę „zostania światowym liderem w eksploracji kosmosu przez następne 50 lat”.
Pierwszym Arabem w kosmosie był sułtan Arabii Saudyjskiej Salman Al-Saud, który latał na misji promowej USA w 1985 roku. Dwa lata później syryjski pilot lotnictwa Muhammed Faris spędził tydzień na pokładzie kosmicznej stacji byłego Związku Radzieckiego.
Aspirujący astronauci z Emiratów, którzy ubiegają się o udział w programie, poddani zostaną rygorystycznej procedurze sprawdzającej. Najlepsi przejdą wielomiesięczne, specjalistyczne przeszkolenie, nim wybrana zostanie czwórka astronautów.
Na dłuższą metę ZEA twierdzi, że planuje zbudować „Miasto nauki”, aby odtworzyć życie na Marsie i ma zamiar stworzyć pierwszą osadę ludzką na Czerwonej Planecie do 2117 roku.