5 dowodów na to, że Ziemia jest okrągła

Raper Bobby Ray chce wystrzelić w kosmos satelitę, by raz na zawsze przekonać się czy Ziemia jest płaska czy okrągła. Oto kilka znacznie tańszych sposobów upewnienia się, że Ziemia jest jednak okrągła:

Przespacerujcie się po porcie

I zaobserwujcie znikanie statku na horyzoncie. Już starożytni żeglarze wiedzieli, że Ziemia jest okrągła, chociaż pogląd ten nie był oficjalnie przyjmowany za pewnik. Kiedy spoglądali na oddalający się żaglowiec, gdy osiągał horyzont, widzieli że najpierw znika kadłub statku a potem dopiero jego maszt. Kiedy statek wyłaniał się zza horyzontu, to oczywiście najpierw pojawiał się jego najwyższy punkt, czyli maszt a potem cała reszta. Takie zachowanie można było wytłumaczyć tylko w jeden sposób: powierzchnia ziemi jest zakrzywiona.
Znikający żaglowiec

Spójrzcie w gwiazdy

Wiedział to już Arystoteles, i od jego czasów nic się nie zmieniło, że obserwując np.  Gwiazdę Polarną w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy widzimy ją pod różnym kątem w zależności od naszego położenia na Ziemi. Ogólnie, wszystkie konstelacje gwiezdne są widoczne w innej części nieba w zależności od szerokości geograficznej.

Wielka Niedźwiedzica

Jeśli będziemy wędrować z Europy na południe, Wielka Niedźwiedzica, będzie widoczna coraz niżej nad horyzontem. Kiedy znajdziemy się na półkuli południowej, to konstelacja ta już tylko od czasu do czasu wyjdzie nad horyzont. Za to na niebie pokażą się nowe gwiazdozbiory, takie jak słynny Krzyż Południa.  Znowu, doskonale zdawali sobie sprawę z faktu kulistości Ziemi żeglarze, którzy wykorzystywali gwiazdy do nawigacji od zarania dziejów.

Zaobserwujcie zaćmienie Księżyca

Właściwie, spójrzcie na cień Ziemi który jest rzucany na powierzchnię Księżyca.

Jest okrągły prawda? Identyczny cień widział wspomniany już Arystoteles ok. 350 roku p.n.e. Ponieważ wszystkie zaćmienia wyglądały podobnie: nie było jakichś ostrych krawędzi, które świadczyłyby o istnieniu krawędzi Ziemi –  intuicja podpowiadała mu, że Ziemia nie jest płaskim plackiem, jest zaokrąglona wszędzie, więc jest sferą.

Wejdźcie na wysoki budynek lub przynajmniej na drzewo

Im znajdziesz się wyżej, tym więcej zobaczysz. To co skrywało się za horyzontem, po wejściu na wzniesienie się, staje się widoczne. Gdyby Ziemia była płaska, ten efekt nie mógł by występować.

Światła miasta

Pomyślcie tylko,  na płaskiej Ziemi horyzont musiałby być albo krawędzią planety, albo być granicą naszego widzenia. Ta druga opcja odpada, bo przecież widzimy odległe gwiazdy i galaktyki o ile są one wystarczająco jasne. Dlaczego zatem nie widzimy świateł wielkich miast na innych kontynentach? Przecież są one dużo bliżej i są wystarczająco jasne. Wynika stąd, że horyzont jest krawędzią Ziemi. Dlaczego zatem z wysokości widzimy obiekty, których nie widzieliśmy stojąc na powierzchni? S

Porównajcie długości cieni

Metodę opracował kolejny grecki uczony starożytności – Eratosthenes w roku 276 p.n.e. Przebywając w Egipcie wpadł na pomysł aby w tym samym dniu zmierzyć długość cienia w dwóch różnych miastach: w Asuanie i Aleksandrii.

Asuan leży na południe od Aleksandrii. Kiedy na polecenie uczonego dokładnie w samo południe wbito w ziemię kije o tej samej długości w obydwu miastach, okazało się, że ten w znajdujący się w Asuanie nie dawał cienia w ogóle natomiast taki sam kij w Aleksandrii rzucał niewielki cień.

Na płaskiej Ziemi nie byłoby różnic między długością cieni w obydwu miastach. Promienie słoneczne padałyby bowiem pod takim samym kątem na powierzchnię Ziemi.

Eratosthenes nie tylko zdał sobie sprawę, że ziemia jest kulista, ale zauważył, że znając odległość między Asuanem a Aleksandrią mógłby wyliczyć obwód Ziemi. Jak to zrobił? Stosunkowo prosto, chociaż nie jest to ścisłe rozumowanie:

Na podstawie pomiarów długości cienia kija wbitego w ziemię w Aleksandrii obliczył, że kąt padania promieni słonecznych wyniósł (przeliczając na dzisiejsze miary) ok 7,2° co stanowi 7,2/360, czyli 1/50 część kąta pełnego. Znając odległość między Asuanem (gdzi kąt padania wynosił 0°) a Aleksandrią wynosi 800km (znowu wg dzisiejszych miar), uczony stwierdził, że 800 km to też jest 1/50 część obwodu Ziemi. A zatem jej obwód wynosi 40000 km (50 * 800).

Jak widać już tysiące lat temu żeglarze i co światlejsze umysły wiedziały, że Ziemia płaska być raczej nie może.

 

 • 34
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

8 myśli na temat “5 dowodów na to, że Ziemia jest okrągła

 1. To nie sa zadne dowody ns kulistosc ziemi.
  1. Oerspektywa powoduje ze z wyszej wysokosci yidzimy wiecej.
  2. Zdjecie zaglowca to fake, napeawde nawet z daleki obiekt przy dobrym zoomie widac caly a nie tylko gore.
  3. Zenujace nieprawdziwe dorody.

  1. 1. Perspektywa nie ma żadnych takich magicznych właściwości i nie powoduje ani chowania się obiektów pod horyzont, ani ich wyłaniania się spod niego po znalezieniu się wyżej. To nie ma żadnego sensu! To jest krzywizna planety!

   2. Nie masz żadnego dowodu, że to zdjęcie to fake, w internecie można znaleźć masę podobnych filmów i zdjęć, a jak dalej nie wierzysz, to polecam jechać nad morze i zobaczyć to na własne oczy. Jak coś się schowa pod horyzontem to tego NIE MA i nawet jakbyś wziął teleskop za tysiąc złotych to już tego nie zobaczysz.

   3. Niemerytoryczna, bezpodstawna argumentacja wynikająca z braku merytorycznych argumentów. Tak zawsze robią płaskoziemcy: jak jakiś dowód niszczy ich świat, to mówią do niego sio, i żyją dalej spokojnie w swojej wizji.

 2. Co za brednie 😂😂😅😅 kto to pisał?!!!
  Im wyżej wejdziesz tym dalej zobaczysz to dowód na to że ziemia jest płaska !!!! Gdyby ziemia była kulą im wyżej byś wszedł tym bardziej horyzont opadał by w dół !!!! A horyzont nie ważne jak wysoko wejdziesz zawsze będzie na wysokości oczu debilu !!! 😂😂😂

  1. Co za brednie 😂😂😅😅 kto to pisał?!!!
   Oczywiście, że im wyżej się znajduje, tym horyzont jest niżej. Ale Ziemia ma ponad 12000km średnicy i ten efekt jest niewykrywalny gołym okiem. Ale jakbyś poleciał na np. 3000km, to już na pewno byś z łatwością dostrzegł, że horyzont się obniżył !!! 😂😂😂

 3. Co za brednie 😂😂😅😅 kto to pisał?!!!
  Im wyżej wejdziesz tym dalej zobaczysz to dowód na to że ziemia jest płaska !!!! Gdyby ziemia była kulą im wyżej byś wszedł tym bardziej horyzont opadał by w dół !!!! A horyzont nie ważne jak wysoko wejdziesz zawsze będzie na wysokości oczu !!! 😂😂😂

 4. Kopernik i Magellan pewnie przewracają się teraz w grobie. Widzę, że analfabetyzm matematyczny nie boli. Nie pojmuję, jak można być tak durnym i zacofanym, aby wierzyć w płaską ziemię XD Proponuję autorom powyższych komentarzy powrót do szkoły i nauczenie się chociażby elementarnych zagadnień z fizyki, matematyki i astronomii. Przecież nie można być aż tak odpornym na wiedzę, prawa? Prawda!? Boru, tracę wiarę w społeczeństwo…

 5. Dla kłamstwa dowody nie istnieją, a mnustwo dowodów istnieje przemawiający, że ziemia jest kulistą. By wylecieć w kosmos, trzeba być zdrowym i odpornym psychicznie na wysokość. Właśnie z tej wysokości można zobaczyć kształt tej ziemi. To jedyny niezbity dowód na potwierdzenie. Są jeszcze inne dowody jako mądre i z fizycznego punktu widzenia obserwacji. Jeśli się boisz wysokości, to idź nad morze i obserwuj znikające statki.
  Mam ci podać inne dowody?

Dodaj komentarz