Jak dużo ludzi jest na Świecie

Gdyby ustawić wszystkich mieszkańców naszej planety jeden za drugim, w odległości 1m tak stworzona kolejka miałby długość ok 7.3 mln km a więc ponad 18 razy większa niż odległość Księżyca od Ziemi. Aby zmieścić się na Ziemi, musiałaby ona opasać naszą planetę ok. 182 razy. Sporo!

Gdyby jednak zgromadzić ludzkość na wielkiej równinie, zajęłaby ona mniej więcej kwadrat o boku 85 km (zakładam, że każdy człowiek stałby zajmując ok 1 m2. Wszyscy moglibyśmy się zatem pomieścić na stosunkowo małej wyspie jaką jest np. Cypr. W tej chwili na tej wyspie mieszka (nie licząc turystów) ok 1.15 mln mieszkańców. Cóż za marnotrawstwo!.

Pomyśleć, że na placu  Tien An Mien w Pekinie można pomieścić ok. 440 tys. ludzi, ciągle zakładając, że każdy ma do dyspozycji komfortowy 1m2.

BeijingTiananmenSquarePlac Plac Tien An Mien. Żródło: wikipedia.org

To mniej więcej tyle ile liczy ludność Islandii czy Malty. Nieco bardziej ściskając tłum, można by tam zmieścić też ludność Luksemburga.

Jak widać ustawiając wszystkich ludzi w dwóch wymiarach, wcale nie potrzeba dla nich tyle „miejsca”. Mówiąc ściśle: największa odległość między dwoma osobnikami jest znikomo mała (120 km) w przypadku dwuwymiarowych powierzchni w porównaniu z jednowymiarową kolejką, gdzie odległość ta wyniosłaby 7.3 mln km.

Ciekawy efekt można uzyskać, gdy spróbujemy obliczyć wielkość budynku, w którym by można pomieścić ludność Ziemi. Przeznaczając na każdego człowieka objętość 2 m3, okazuje się, że wystarczył by sześcian o boku 2.3 km. Tu Odległość między najdalej znajdującymi się ludźmi wyniosłaby jedyne 3.7 km.

Gdyby z kolei wybudować budynek o bardziej realnej wysokości np. takiej jaką ma Burj Al-Kalifa w Dubaju czyli ok. 800 m., to zakładając że każdy człowiek ma do dyspozycji 2m wysokości, podstawa takiej konstrukcji musiałaby wynieść ok. 4.3 km.

Zauważcie, że w każdym kolejnym przykładzie zwiększamy wymiar przestrzeni, która zajmują ludzie: począwszy od jednowymiarowej linii do trójwymiarowego sześcianu. Jak łatwo zauważyć im wymiar większy, tym „pakowniejszy”.

Możliwość komentowania została wyłączona.