Monstrualne fale oceaniczne

Ludzie morza od wieków opowiadają o falach olbrzymach. które nagle pojawiają się znikąd na otwartym morzu przynosząc często zagładę ich statkom.

Współcześni oceanografowie generalnie powątpiewają w prawdziwość tych opowieści i przypisują im łatkę mitów.

Nowe badania poczynione przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie oraz Uniwersytetu Zachodniej Australii, prowadzony przez Thomasa Adcocka, dowiódł, że opowiadania wilków morskich nie są tak dalekie od prawdy, jak do tej pory myślano.

Badacze przeprowadzili szereg symulacji opartych na nieliniowych modelach matematycznych i wykazali, że na głębokim oceanie fale nie są tak regularne jak na przy brzegu, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Oznacza to, że na głębinach mogą pojawiać się od czasu do czasu ogromne fale, które obserwowane ze statku mogą sprawiać wrażenie, że pojawiają się znikąd.

151216082200_1_900x600

Rysunek przedstawia różnice między falami w modelu liniowym (lewa strona) i nieliniowym (prawa strona). 

Uproszczone – liniowe modele matematyczne, nie prowadzą do takich rezultatów. W modelach nieliniowych grzbiety fal są znacznie szersze i tworzą, opisywane przez marynarzy, ściany wody, których nie sposób ominąć ani przed nimi uciec.

Wszystko to prowadzi do wniosku, że ostrzeżenia przed sztormem nie są wystarczające a marynarze muszę być przygotowani na stawienie czoła niebezpieczeństwu nawet przy pięknej pogodzie.