Chemiczna chirurgia pokonała chorobę genetyczną

Chemiczna chirurgia pokonała chorobę genetyczną

Talasemia to choroba wrodzona krwi, która objawia się nieprawidłowym tworzeniem się łańcuchów hemoglobiny. Ta właśnie zagrażająca życiu choroba została pokonana przez chińskich naukowców z uniwersytetu Sun Yat-sen, którzy za pomocą czegoś, co można nazwać chemiczną chirurgią, zmienili błędną sekwencję DNA w ludzkim embrionie.

Ludzkie DNA składa się z ok 3 miliardów par pewnych związków chemicznych zwanych zasadami, które oznaczamy literami A, C, T i G. Układ tych zasad jest czymś w rodzaju programu sterującego wytwarzaniem białek w każdej komórce organizmu. Talasemia jest powodowana błędną zmianą tylko jednej zasady w całym ciągu DNA. Ten błąd został przez naukowców wykryty i poprawiony, poprzez zamianę błędnie wstawionej zasady G na A.

Użyta technika została wymyślona przez  Davida Liu z Uniwersytetu w Harvardzie. Używa się w niej, najogólniej mówiąc, enzymów produkowanych przez bakterie do wycinania z DNA małych odcinków i podmienianie ich na nowe.

Chociaż technika jest znana, to po raz pierwszy została użyta do zmiany DNA w ludzkim embrionie.  Embriony do tego eksperymentu zostały przygotowane z komórek skóry pacjenta cierpiącego na Talasemię i nie urodziły się z nich dzieci. Z tego powodu sposób eksperyment rodzi poważne wątpliwości etyczne.

Chociaż osiągnięcie wdaje się znaczące, to prawdopodobnie nie będzie ona szeroko stosowana w praktyce klinicznej, np. w procedurze zapłodnienia in vitro: Zarodek musiałby być najpierw zdiagnozowany, jako nieprawidłowy, następnie musiałaby być zastosowana chirurgia chemiczna a w końcu trzeba by sprawdzić, czy błąd genetyczny został naprawiony. Cała procedura byłaby zatem dość droga. Zamiast niej, lepiej by było  wybrać inny – zdrowy – embrion.

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *