Ćwiczenia umysłowe mogą chronić przed stanami lękowymi

Zwiększanie aktywności w obszarach mózgu związanych z myśleniem i rozwiązywaniem problemów może chronić przed stanami lękowymi. Tak przynajmniej sugeruje nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Duke University. Badacze korzystając z nieinwazyjnego obrazowania mózgu, naukowcy odkryli, że osoby z większą aktywnością regionu mózgu odpowiedzialnym za złożone operacje umysłowe, znacznie mniej ulegały stanom lękowym. Wyniki mogą być krokiem w kierunku dostosowania terapii psychologicznych do specyficznego funkcjonowania mózgu u poszczególnych pacjentów stwierdził Ahmad Hariri, profesor psychologii i neurologii

Poprzednie odkrycia grupy Haririego pokazują, że ludzie, których mózgi wykazują silną reakcję na zagrożenie i słabą – na nagrodę, są bardziej narażeni na rozwój depresji i objawów lękowych w późniejszym czasie. Konieczne są jednak dodatkowe badania na bardziej zróżnicowanych populacjach, aby potwierdzić te wyniki badań.

Hariri i Matthew Scult, absolwent psychologii klinicznej na wydziale psychologii i neurologii w Duke Univeristy, chcą zbadać, czy wyższa aktywność w rejonie mózgu nazywanym grzbietowo-boczną korą przedczołową może pomóc w ochronie zagrożonych osób przed przyszłą chorobą psychiczną.

Grzbietowo-boczna kora przedczołowa jest centrum kontroli naszego mózgu, które pomaga nam skupić uwagę i planować złożone działania. Odgrywa również pewną rolę w regulacji emocji, a znane metody psychoterapii, w tym terapia kognitywno-behawioralna, aktywizują ten region mózgu, wyposażając pacjentów w strategie przeformułowania lub ponownej oceny emocji.

Zespół przebadał 120 studentów. Każdy uczestnik wypełnił serię kwestionariuszy dot. zdrowia psychicznego i poddał się nieinwazyjnemu skanowaniu mózgu zwanemu funkcjonalnym obrazowaniem za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI) podczas wykonywania zadań mających na celu aktywację określonych rejonów mózgu.

Naukowcy poprosili każdego z uczestników, aby rozwiązali proste problemy matematyczne oparte na pamięci, po to by stymulować grzbietowo-boczną korę przedczołową. Uczestnicy obejrzeli także zdjęcia gniewnych lub przerażonych twarzy, aby aktywować region mózgu zwany ciałem migdałowatym, i zagrali w grę-zgadywankę, z nagrodami, aby pobudzić aktywność w ciele prążkowanym mózgu.
Scult był szczególnie zainteresowany osobami o wysokim ryzyku zaburzeń lękowych, którzy wykazują silne pobudzenie ciała migdałowego związane z wysokim zagrożeniem i niską aktywność widoczną w ciele prążkowanym pomimo nagrody. Porównując oceny zdrowia psychicznego uczestników w czasie skanowania mózgu, a także w obserwacji następującej średnio siedem miesięcy później, odkrył on, że osoby z grupy wysokiego ryzyka były mniej podatne na wystąpienie stanów lękowych, jeśli miały również wysoką aktywność grzbietowo-bocznej kory przedczołowej.

Nie da się ukryć, że wyniki są obiecujące. Ćwiczenia stymulujące grzbietowo-boczną korę przedczołową mogą być włączone do terapii przeciwdziałających lękom a odkrycie zależności między stopniem pobudzenia ośrodków zagrożenia i nagrody mogą być wspaniałym narzędziem wczesnego ostrzegania przed postępującymi zaburzeniami psychicznymi.