Czy będziesz żyć długo i szczęśliwie

Czy będziesz żyć długo i szczęśliwie

Poziomy specyficznych biomarkerów lub innych związków chemicznych znajdujących się we krwi, mogą tworzyć pewne wzorce, dzięki którym można przewidzieć, w jaki sposób dana osoba będzie się starzeć i jakie jest ryzyko wystąpienia przyszłych chorób związanych z procesami starzenia.
W badaniach, przeprowadzonych w Boston University  i Boston Medical Center (i zostały właśnie zostały publikowane w Internecie w  czasopiśmie Aging Cells), użyto danych zebranych z próbek krwi prawie 5000 uczestników.
Naukowcy odkryli, że duża liczba osób, (około połowa ) posiada podobny wzorzec 19 biomarkerów. W mniejszych grupach  osób wykryto inne wzorce, w których ilość tych biomarkerów odbiegała od normy, a które były związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia problemów zdrowotnych w późnym wieku.  Na przykład, jedna próbka była związana z demencją, inna z wystąpieniem choroby sercowo-naczyniowej.

Ogólnie naukowcy wykryli 26 sygnatur albo wzorców biomarkerów. „Te sygnatury obrazują różnice w sposobie życia ludzi, i pozwalają na przewidywanie zmian funkcji poznawczych i fizycznych, możliwości przeżycia i chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby serca, udar mózgu, cukrzyca typu drugiego oraz rak” – stwierdzili badacze . Trochę nieskromnie twierdzą także,  że ich analiza „pozwala na stworzenie czegoś w rodzaju molekularnego planu starzenia, w którym wykorzystując informacje z wielu krążących w krwi biomarkerów, oblicza się różne prawdopodobieństwa chorób i śmierci.   Na szczęscie naukowcy zdają sobie sprawę, że potrzebne są dalsze badania w celu lepszego scharakteryzowania sygnatur biomarkerów.

Już dzisiaj podobne metody te są stosowane w praktyce, np. do przewidywania chorób serca. W tym wypadku jednak nie wykrywa się pojedynczych biomarkerów ale całe ich grupy. Potencjalnie może to rozszerzyć możliwości przewidywania na znacznie większą liczbę chorób i zmian funkcji biologicznych. Ponieważ obecnie niewielka ilość krwi wystarcza by zbadać zawartość tysięcy biomarkerów, dalsze postępy badań mogą ulec znacznemu przyśpieszeniu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *