Dieta tłuszczowa – fakty i mity

Od wielu lat znana w Polsce jest dieta oparta na tłuszczach i białku.  Ma ona rzekomo zbawienne działanie na organizm, chroni przed cukrzycą i pomaga się odchudzić. Dieta tłuszczowa ciągle ma wielu wyznawców, bo jak się okazuje, rzeczywiście jest bardzo skuteczna. Jest jednak pewne „ale”…

Dieta ketogeniczna (bo to jej naukowa nazwa) dostarcza 99 procent kalorii z tłuszczu i białka i tylko 1 procent z węglowodanów – przynosi korzyści zdrowotne w krótkim okresie, ale ale po tygodniu stosowania jej u myszy widoczne są negatywne skutki. Odkrycia tego dokonali naukowcy z Yale. Wyniki wskazują, że dieta ketonowa może w ograniczonym czasie poprawić zdrowie poprzez obniżenie ryzyka cukrzycy i stanów zapalnych. Stanowią również ważny pierwszy krok w kierunku możliwych badań klinicznych na ludziach.

Dieta ketonowa stała się coraz bardziej popularna nie tylko w naszym kraju, ponieważ niektórzy celebryci tacy jak Gwyneth Paltrow, Lebron James i Kim Kardashian, reklamowali ją jako bardzo efektywną metodę odchudzania.

W badaniu z Yale, opublikowanym w numerze Nature Metabolism z 20 stycznia, naukowcy odkryli, że zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki diety dotyczą komórek odpornościowych zwanych komórkami Tγδ (T gamma delta) – limfocytów chroniących tkanki, które obniżają ryzyko cukrzycy i stanów zapalnych.

Jak mówi jeden z badaczy  Vishwa Deep Dixit z Yale School of Medicine, dieta ketonowa oszukuje organizm, i skłania go do zwiększonego spalania tłuszczu. Dzieje się tak dlatego, że dieta nie zawiera prawie cukrów a przecież to poziom cukru (glukozy) we krwi wskazuje  mózgowi czy jesteśmy głodni czy nie. Kiedy poziom glukozy w organizmie jest obniżony (co się dzieje podczas opisywanej diety) ciało zachowuje się tak, jakby znajdowało się w stanie głodu i chociaż tak nie jest – zaczyna się spalanie zapasów tłuszczu zamiast węglowodanów. Ten proces z kolei powoduje uwalnianie związków chemicznych zwanych ciałami ketonowymi jako alternatywne źródło paliwa.

Kiedy organizm spala ciała ketonowe, komórki Tγδ  rozprzestrzeniają się w całym ciele i chronią go. Zmniejsza się ryzyko cukrzycy i stanów zapalnych oraz poprawia metabolizm organizmu, powiedział Vishwa Deep Dixit. Z kolei profesor medycyny porównawczej i immunobiologii Waldemar Von Zedtwitz. stwierdził, że po tygodniu diety ketonowej myszy wykazują obniżenie poziomu cukru we krwi i stanów zapalnych .

Naukowcy odkryli jednak, że gdy ciało znajduje się w trybie „głodzenia, a nie głodu”, oprócz spalania tłuszczu odbywa się też gromadzenie tłuszczu. Dixit stwierdził, że kiedy myszy kontynuują dietę wysokotłuszczową i niskowęglowodanową, spożywają więcej tłuszczu, niż mogą spalić, a to w końcu prowadzi do  otyłości i cukrzycy a komórki Tγδ znikają w tkance tłuszczowej.  Mamy więc silna wadę naszej idealnej diety.

W przypadku ludzi konieczne są jednak długoterminowe badania do potwierdzenia legendarnych  twierdzeń o korzyściach zdrowotnych diety tłuszczowej.

„Zanim będzie można przepisać taką dietę, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania klinicznego w kontrolowanych warunkach, aby zrozumieć mechanizm leżący u podstaw korzyści metabolicznych i immunologicznych lub potencjalnej szkody dla osób z nadwagą i będących w stanie przedcukrzycowym” – powiedział Dixit.

Istnieją dobre powody, by kontynuować badania: według Centers for Disease Control około 84 milionów dorosłych Amerykanów (co trzeci)  ma stan przedcukrzycowy (podwyższony poziom cukru we krwi), co zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 , choroby serca i udar mózgu. Ponad 90 procent osób z tą chorobą nie wie, że ją ma. W naszym kraju jakieś 10 lat temu pojawiły się choroby, które wcześniej nie istniały, takie jak stłuszczenie wątroby.

Dzięki najnowszym odkryciom naukowcy lepiej rozumieją mechanizmy zachodzące w organizmie utrzymywanym na diecie ketonowej i dlaczego dieta może przynosić korzyści zdrowotne tylko w ograniczonym czasie. Tak jak stwierdził Vishwa Deep Dixit, ważne staje się ustalenie idealnej długość diety tak, aby osiągać korzyści zdrowotne u ludzi. Dzisiaj wydaje się, że dieta Keto jest jest dobra na krótki okres. W zasadzie to dobra wiadomość, bo przecież kto chciałby być na diecie na do końca życia?