Elektrycy zbudowali urządzenie wczesnego wykrywania raka

Kluczem do walki z rakiem w wielu przypadkach jest jego wczesne wykrycie a wykrycie na poziomie komórkowym może oznaczać przeżycie dla wielu chorych.
Inżynier elektryk z Teksańskiego Uniwerystetu w Arlington opracował nową metodę wykrywania komórek rakowych, która przyczynią się do poprawy wczesnego diagnozowania przez narzędzie, które śledzi zachowanie komórek w czasie rzeczywistym za pomocą teksturowanych ścian, naśladujących tkanki.

Samir Iqbal, adiunkt na Wydziale Elektrotechniki, przedstawił szczegółowo wyniki ptac swojego zespołu w niedawnym artykule w Nature pt. „Effects of Nanotexture on Electrical Profiling of Single Tumor Cell and Detection of Cancer from Blood in Microfluidic Channels”.

Iqbal pracował nad projektem z Kim Young-Tae – profesorem nadzwyczajnym Zakładzie Bioinżynierii z doktorantem Muhyminem Islamem i studentami inżynierii Mohammadem Motasim Bellahem, Adeelem Sajidem i Mohammadem Raziul Hasanem.

Iqbal powiedział, że jego zespół zauważył wiele warstw tkanek w organizmie człowieka i postanowił stworzyć coś, co mogłoby naśladować te warstwy. Odpowiedzią specjalnie spreparowana w procesie elektrycznego mikroprofilowania ściana, która oszukuje komórki krwi naśladując rzeczywistą tkankę. Użyliśmy  wewnętrznych właściwości ścian komórkowych, aby stworzyć narzędzie diagnostyczne. Komórki nowotworowe zachowują się inaczej niż zwykłe komórki organizmu, gdyż jeśli stykają się ze stworzoną ścianą zaczynają „tańczyć”, co tak naprawdę oznacza, że mniej więcej 50% komórek rakowych powoli przenika przez kanaliki w ścianie w porównaniu z 7% zdrowych komórek.

Identyfikacja tych komórek „tańczących” pomoże lekarzom zidentyfikować komórki rakowe i rozpocząć leczenie wcześniej niż jest możliwe przy obecnej technologii.