Glina zapobiega otyłości?

Sucha glina nie brzmi zbyt apetycznie. Ale nowe badania pokazują, że może istnieć dobry powód, by ją jeść. Glina może wchłonąć tłuszcz z jelit – przynajmniej u szczurów. Jeśli działa to w ten sam sposób u ludzi, można by użyć gliny do powstrzymania wchłaniania tłuszczu z pokarmu. Dzięki tej właściwości może się okazać, że glina zapobiega otyłości.

Glina jest rodzajem gleby zdefiniowanym głównie przez rozmiar i kształt ziaren. Składa się ona  z bardzo drobnych ziarenek skał lub minerałów. Ziarna te są tak małe, że ściśle przylegają do siebie, pozostawiając niewiele miejsca na wodę.

W nowym badaniu szczury, które jadły peletki z gliny, uzyskiwały mniejszą wagę będąc na diecie wysokotłuszczowej. W rzeczywistości glinka spowolniała przyrost masy ciała tak samo dobrze jak wiodące leki na odchudzanie!

Do odkrycia doszło przypadkowo. Farmaceutka Tahnee Dening przeprowadziła badania na Uniwersytecie Południowej Australii w Adelajdzie. Badała, czy glina może pomóc w przenoszeniu leków do jelita cienkiego. Niestety badanie zakończyło się porażką , ponieważ glina pochłaniała lek po drodze. To jednak sprawiło, że badaczka pomyślała o tym, co jeszcze może pochłonąć glina. Na przykład tłuszcz?

Aby się tego dowiedzieć, wykonała kilka eksperymentów. Zaczęła od uświadomienia sobie, co znajduje się  w jelicie cienkim. Jelito cienkie znajduje się pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Tutaj większość tego, co jemy, jest mieszana w sokach trawiennych, rozkładana i wchłaniana przez ciało. Dening dodała olej kokosowy – rodzaj tłuszczu – do płynu, który zawierał te same soki jelitowe. Potem całość zmieszała z gliną. Okazało się, że glina potrafiła wchłonąć tyle tłuszczu ile sama ważyła. To był przełom.

Teraz wystarczyło sprawdzić, czy to samo zjawisko zajdzie w prawdziwym jelicie. Zespół naukowców po kierunkiem Tahnee Dening podawał glinę niektórym szczurom przez dwa tygodnie. Dokładniej badacze przyjrzeli się czterem grupom po sześć szczurów. Dwie grupy spożywały dietę wysokotłuszczową, a także peletki wykonane z różnych rodzajów gliny. Inna grupa otrzymywała wysokotłuszczowe jedzenie i lek na odchudzanie, ale bez gliny. Ostatnia grupa była karmiona samą tylko dietą wysokotłuszczową. Te nieleczone zwierzęta stanowiły  grupę kontrolną.

Pod koniec dwóch tygodni Dening i jej koledzy zważyli ​​zwierzęta. Szczury, które jadły glinę, przybrały na wadze mniej niż szczury, które przyjmowały lek zmniejszający masę ciała. Tymczasem szczury w grupie kontrolnej zyskały na wadze więcej niż szczury w pozostałych grupach.

Lek na odchudzanie stosowany przez australijski zespół może wywoływać nieprzyjemne objawy. Ponieważ powstrzymuje on jelito od trawienia tłuszczu, niestrawiony tłuszcz może się odkładać. U ludzi prowadzi to do biegunki i wzdęć. W rzeczywistości wiele osób przestaje przyjmować lek, ponieważ nie mogą znieść tych skutków ubocznych.

Dening myśli teraz, że gdyby ludzie brali glinę w tym samym czasie, może to wyeliminować nieprzyjemne skutki uboczne leku. Wreszcie glina powinna się wydostać się z ciała w naturalny sposób. Następnym krokiem jest dostarczenie szczurom różnych porcji różnych rodzajów gliny, aby zobaczyć, który działa najlepiej, mówi Dening. Musimy również przetestować ja na większych ssakach. Albo na psach, albo na świniach. Powinniśmy upewnić się, że glina jest naprawdę bezpieczna, zanim przetestujemy ją na ludziach.

Niestety spożywanie gliny może powodować wiele objawów ubocznych. Wszyscy wiemy, że w tłuszczach rozpuszczają się np. witaminy A, D, E i K oraz żelazo mineralne. Glina wraz z tłuszczem pochłonie także wszystko inne, powodując niedobory żelaza, witamin i innych składników odżywczych. Jeśli szukamy nowego sposobu, aby pomóc ludziom w kontrolowaniu wagi, mówi, mamy chyba jeszcze bardzo długą drogę przed sobą.