Iryd kiedyś zniszczył dinozaury, dzisiaj – komórki nowotworowe

Odkryto, że iryd – drugi najgęstszy metal świata – może być użyty do niszczenia komórek nowotworowych, wypełniając je śmiertelną odmianą tlenu. Jako ciekawostkę można dodać, że to drugie znane śmiercionośne zastosowanie tego metalu. Iryd znajdował się bowiem w dużych ilościach w asteroidzie, która miliony lat temu spadła na Ziemię i doprowadziła do ekologicznej katastrofy i wyginięcia dinozaurów. 

Naukowcy stworzyli związek iryd i związku organicznego, który może być skierowany bezpośrednio do komórek nowotworowych, przenosząc energię do komórek, aby zmienić w ich wnętrzu tlen (O2) w tzw. tlen singletowy, który jest trujący i zabija komórkę – nie powodując szkody dla zdrowej tkanki.
Proces jest wyzwalany przez naświetlenie poprzez skórę obszaru rakowego za pomocą widzialnego światła laserowego.  dochodzi do aktywacji irydu znajdującego się w komórce, który rozpoczyna  napełnianie komórki tlenem singletowym.

Naukowcy odkryli, że po wprowadzeniu tkanki modelowego guza raka płuc, wyhodowanego przez naukowców w laboratorium,   związku irydowego i oświetleniu guza czerwonym światłem laserowym (które może wnikać głęboko przez skórę), aktywowano związek organiczno-irydowy, który  przeniknął do każdej  komórki guza i ją zabił. Tym samym udowodniono jak skuteczne może być to leczenie. Jednocześnie pokazano, że cała procedura jest nieszkodliwa dla zdrowych komórek, poddając je również takiemu samemu eksperymentowi.

Co więcej, naukowcy wykorzystali najnowocześniejszą aparaturę do wykonywania spektrometrii masowej o ultra-wysokiej rozdzielczości, aby uzyskać dotychczas niespotykany wgląd w poszczególne białka w komórkach rakowych – co pozwoliło dokładnie określić, które białka są atakowane przez związek organiczno-irydowy.
Po energicznej analizie olbrzymich ilości danych – tysiącach białek z modelowych komórek rakowych, naukowcy doszli do wniosku, że związek irydowy niszczył białka produkowane jako odpowiedź na szok termiczny oraz odpowiedzialne za metabolizm glukozy,  obie znane jako kluczowe cząsteczki występujące w komórkach rakowych.

Uniwersytet w Warwick ma najbardziej zaawansowane laboratorium w Wielkiej Brytanii spektrometrii masowej i jest światowym ośrodkiem nauk analitycznych. Miejmy więc nadzieję, że uda się rozwijać to unikalne podejście do walki z rakiem.

Możliwość komentowania została wyłączona.