Komórki skóry niszczą nowotwór1-uncchapelhil
Przeprogramowane komórki macierzyste (zielone) niszczą komórki glejaka (różowe). 
Po raz pierwszy w dziedzinie nauk medycznych, naukowcom z  University of North Carolina udało się zmienić komórki skóry w komórki macierzyste niszczące nowotwór mózgu znany jako glejak. Odkrycie to prowadzi do opracowania bardziej skutecznych metod  w leczeniu tej choroby po raz pierwszy od ponad 30 lat.Nowa technika została opisana w Nature Communications. Bazuje ona na najnowszej wersji technologii, noblisty z 2007 roku, pozwalającej zmienić komórki skóry w komórki podobne do zarodkowych komórek macierzystych. Teraz naukowcy odkryli nowe zastosowanie techniki: leczenie raka mózgu.

Przeżywalność ponad dwa lata dla pacjenta z glejakiem wynosi ok. 30 procent, ponieważ jest on bardzo trudny do wyleczenia. Nawet jeśli chirurg usuwa większość guza, jest to prawie niemożliwe usunięcie nowotworowych dendrytów, które rozprzestrzeniają się w głąb mózgu i nieuchronnie prowadzą do odrośnięcia guza. Większość pacjentów umiera w ciągu półtora roku od postawienia diagnozy.
Shawn Hingtgen i jego zespół chcieli poprawić te statystyki opracowując nową, spersonalizowaną metodę pozbywanie się dendrytów nowotworowych, skutecznie zabijając glejaka.
W swojej pracy, Hingtgen i jego zespół przeprogramowali komórki skóry zwane fibroblastami – które produkują kolagen i tkankę łączną, aby stały się neuronowymi komórkami macierzystymi.  Doświadczenia z myszami pokazały, że te neuronowe komórki macierzyste mają wrodzoną zdolność do poruszania się w całym mózgu i zabijania pozostałych komórek nowotworowych. Zespół wykazały również, że te komórki macierzyste mogą być zaprojektowane tak, aby wytworzyć białko niszczące guza, zadając kolejny cios chorobie.

W zależności od rodzaju nowotworu, wzrosła czas przeżycia myszy wzrósł od 160 do 220 procent. Kolejne etapy będą się koncentrować na ludzkich komórkach macierzystych i testowaniu bardziej skutecznych leków przeciwnowotworowych, które mogą być dołączone do neuronalnych komórek macierzystych poszukujących nowotworu.
– Nasza praca stanowi najnowszą ewolucję techniki komórek macierzystych. – Powiedział Hingtgen – Chcieliśmy dowiedzieć się, czy te indukowane komórki nerwowe da się skoncentrować na komórkach nowotworowych oraz czy mogą one być wykorzystywane do dostarczania środka terapeutycznego. Pierwszy raz, ta technika przeprogramowania komórek została wykorzystana w leczeniu raka.