Medytacja poprawi ci pamięć

Nastolatki, które uprawiają medytację zwaną „uważnością”, mogą tym sposobem poprawiać swoją pamięć.

Uważność (ang. Mindfulness) jest typem medytacji w której medytujący stara się nie myśleć o innych rzeczach poza tymi których doświadcza w danym momencie. Nie interesuje się zupełnie przyszłością ani przeszłością. Ważne są dla niego tylko tu i teraz. Na początku treningu medytujący najczęściej skupiają się na oddechu, potem na bodźcach pochodzących z ciała wreszcie na obrazach i dźwiękach zewnętrznych. Za każdym razem, gdy myśl wyskakuje poza ten kontekst, jest ona delikatnie lecz stanowczo kierowana na właściwe tory.

Dzięki tym ćwiczeniom ludzie uczą się być świadomym teraźniejszości. Długotrwała praktyka tej medytacji zmienia również mózg, i to nie tylko nastolatków, ale także dorosłych. Powiększa się cortex (górna, środkowa część mózgu odpowiedzialna za m.in. za kojarzenie). Pozytywnym efektem jest zwiększenie pamięci krótkotrwałej mózgu co potwierdziły badania Kristena Jastrowskiego-Mano – psychologa z Universytetu w Cincinnati. Jastrowski podzielił grupę ok. 180 uczniów w wieku od 12 do 15 lat, losowo  na trzy grupy. Grupa pierwsza medytowała, druga – ćwiczyła jogę a trzecia uprawiałą normalne szkolne zajęcia fizyczne. Oczywiście wszystkie trzy grupy wypełniały specjalne testy na początku badania, które sprawdzały ich możliwości zapamiętywania np. liczb, liter itp.

Po upływie 4 tygodni testy wskazały, że grupa medytacyjna wykazywał wzrost umiejętności zapamiętywania o 10 punktów w 75 punktowej skali, grupa ćwicząca jogę – tylko o 4 pkt, grupa chodząca na zwykłe zajęcia WF nie wykazała żadnej poprawy.

Kristen Jastrowski tłumaczy ten pozytywny efekt właśnie specyfiką medytacji uważności, w której człowiek musi bez przerwy skupiać się tylko na teraźniejszych zdarzeniach ignorując wszelkie zakłócenia. Zapamiętywanie krótkotrwałe wymaga właśnie skupienia uwagi na jednej rzeczy i odrzuceniu wszelkich zakłóceń.