Meżczyźni na testosteronie

Bohaterzy westernów i filmów gangsterskich z lat siedemdziesiątych byli z reguły przedstawiani jako nadmiernie impulsywni męźczyźni, którym refleksja nad swoimi uczynkami przychodziła z trudem. Nowe badania wskazują, że ta cecha nie dotyczy jedynie filmowych twardzieli. Być może prawdą jest że wielu mężczyzn „najpierw strzela a potem zadaje pytanie”.

Badania przeprowadzone zostały przez naukowców z Caltech, Wharton School, Western University i Laboratorium ZRT. Potwierdziły one hipotezę, że wyższe poziomy testosteronu zwiększają tendencję do polegania na intuicyjnych osądach i zmniejszania refleksji w procesie decyzyjnym przez co dana osoba przestaje zastanawiać się, czy jej gwałtowna reakcja ma sens. Naukowcy odkryli, że mężczyźni, którym podano testosteron wypadali słabiej w teście mierzącym refleksję poznawczą niż ich koledzy, którzy otrzymali placebo.
Colin Camerer i Robert Kirby – naukowcy, którzy opublikowali wyniki swoich badań – poddali obie grupy mężczyzn testowi zawierającym zagadki, na które większość ludzi odpowiada źle jeśli się dłużej nie zastanowią. Przykładem może być następujące zadanie matematyczne: „Kij bejsbolowy i piłka kosztują razem 110 dolarów, kij kosztuje o 100 dolarów więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?” Większość odpowie, że piłka kosztuje 10 dolarów, ale jest to odpowiedź zła, bo gdyby rzeczywiście tak było, to kij kosztujący 100 dolarów byłby droższy jedynie o 90 dolarów piłki (100-10=90) a nie o całe sto. Prawidłową odpowiedzią jest cena 5 dolarów za piłkę i 105 za kij. Nie to jest jednak ważne. W badaniu mężczyźni ze sztucznie zwiększonym poziomem testosteronu odpowiadali znacząco szybciej, niż ich koledzy i przez to nie byli w stanie odpowiedzieć poprawnie. Aby odpowiedzieć poprawnie, trzeba czasu na zastanowienie, nie wystarczy tylko intuicja. W drugiej grupie mężczyzn pojawiły się prawidłowe odpowiedzi, co wynikało z mniej impulsywnego podejścia rozwiązywania zadań matematycznych.
Badanie przeprowadzono na 243 osobach, nie miały one żadnych ograniczeń czasowych a nawet zaproponowano im nagrodę w wysokości 1 dolara za każdą prawidłową odpowiedź.
Wyniki nie są zbyt zachęcające do stosowania terapii testosteronowych, którym poddaje się wielu mężczyzn w średnim wieku mającymi np. problemy z seksem.
No cóż, seks i głupota albo mądrość i depresja. Taki mamy wybór. Podpowiem, że głupotę łatwiej znieść, gdy można się nią podzielić i spędzić czas miłej atmosferze a depresja może zaszkodzić zdrowiu a nawet życiu.