Miniaturowe laboratoria analityczne

Brzmi to jak film science-fiction: za pomocą podręcznego urządzenia lekarz pobiera pacjentowi krew, a po kilku sekundach miniaturowe laboratorium analityczne dostarcza szczegółową informację o stanie zdrowia pacjenta.

Realizacja pomysłu zminiaturyzowania laboratorium do wielkości małej monety jest bliższa rzeczywistości niż sądzimy, ale istnieją jeszcze problemy. Wśród nich jest znalezienie skutecznego i niezawodnego sposobu mieszania i przenoszenia krwi i innych płynów przez maleńkie zawory i pompy urządzenia.

Multidyscyplinarny zespół badawczy na Uniwersytecie w Buffalo wyprodukował chip zawierający urządzenie, który wykorzystuje siłę kapilarną i podciśnienie do wymuszania przepływu płynów w kanałach o średnicach rzędu mikro- i nanometrów.

Według badaczy, rozwiązali oni problem cofania przepływającej krwi, bowiem podczas mieszania krwi z odczynnikami, różnica ciśnień między płynami może powodować ich cofanie. Wygląda to trochę jak kanalizacja na powierzchni procesora, przez którą przepływają różne płyny o różnych gęstościach i ciśnieniach.

W serii eksperymentów zespół badawczy, pod kierunkiem Kwanga Oh z Buffalo University, pokazał, w jaki sposób jego chip był w stanie rozróżniać osiem grup w krwi w zależności od czasu, w którym różne rodzaje krwi przepływają przez chip. Na przykład, po zmieszaniu z pewnym przeciwciałem, krew grupy A będzie gęstnieć i przez to będzie płynąć wolniej.

Oh twierdzi, że urządzenie może być używane do innych testów biologicznych i chemicznych. Co więcej, nowy układ nie wymaga czujników ani zewnętrznych źródeł zasilania. Jest to kluczowe dla producentów urządzeń medycznych, którzy szukają sposobów na niedrogie wytwarzanie jednorazowych laboratoriów analitycznych na chipach.