Mycie zębów może uchronić przed chorobą Alzheimera

Naukowcy ustalili, że banalna choroba jaką jest zapalenie dziąseł odgrywa decydującą rolę w tym, czy u danej osoby rozwija się choroba Alzheimera.

Piotr Mydel z Laboratorium Badawczego Broegelmanns na Wydziale Nauk Klinicznych Uniwersytetu w Bergen twierdzi, że on i jego zespół odkrył dowody oparte na DNA, że bakterie powodujące zapalenie dziąseł mogą przenosić się z jamy ustnej do mózgu. Tam z kolei bakterie wytwarzają białko, które niszczy komórki nerwowe w mózgu, co w konsekwencji prowadzi do utraty pamięci i ostatecznie do choroby Alzheimera.

Piotr Mydel podkreśla, że ​​bakterie nie powodują choroby Alzheimera, ale obecność tych bakterii zwiększa ryzyko znacznego rozwoju choroby, a także powoduje szybszy jej postęp. Dobrą wiadomością jest to, że jest kilka rzeczy, które możemy zrobić samodzielnie, aby spowolnić Alzheimera.

Przede wszystkim trzeba myć zęby i używać nici dentystycznej – mówi badacz – a jeśli zapalenie dziąseł i choroba Alzheimera występowała wcześniej w rodzinie, należy regularnie uczęszczać do dentysty i prawidłowo myć zęby.

Naukowcy odkryli wcześniej, że bakterie wywołujące zapalenie dziąseł mogą przenosić się z jamy ustnej do mózgu, gdzie szkodliwe enzymy, które wydalają, mogą zniszczyć komórki nerwowe w mózgu. Teraz, po raz pierwszy, mamy dowody, że ten proces rzeczywiście zachodzi po przebadaniu DNA pobranego z ludzkich mózgów. Mianowice Mydel i jego koledzy przebadali 53 osoby z chorobą Alzheimera i odkryli enzymy w 96 procentach przypadków. Według Mydela wiedza ta daje naukowcom możliwość  stworzenia leku spowalniającego chorobę Alzheimera.

Bakteria Porphyromonas gingivalis jest jedną z głównych przyczyn zakażenia dziąseł. Około 50 procent populacji ma te bakterie w tej lub innej postaci. U około 10 procent osób mających tę bakterię rozwinie się poważna choroba dziąseł i zwiększy ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Oprócz choroby Alzheimera bakterie te są powiązane z reumatyzmem, POChP i rakiem przełyku.

Badacz twierdzi, że udało się opracować lek, który blokuje szkodliwe enzymy bakterii, opóźniając w ten sposób rozwój choroby Alzheimera. Zespół planuje przetestować ten lek jeszcze w tym roku.