Nano-kryształy transportujące leki

Rozwój nowych, skutecznych metod leczenia raka, demencji, choroby Parkinsona i innych chorób mózgu staje się możliwe dzięki przełomowym odkryciom w nanotechnologii.

Badania wspólnie prowadzony przez zdobywcę  nagrody Eureka – profesora Dayong Jin w University of Technology in Sidney, i jego kolegami z Macquarie University, University of Wollongong i National University of Singapore, poczyniły ogromny postęp dziedzinie inżynierii nono-urządzeń, umożliwiających dostarczanie leków ratujące życie.

Znany specjalista zajmujący się biologią molekularną, profesor Jin powiedział, że te urządzenia mogą być zaprojektowane tak, aby skuteczniej i bardziej bezpiecznie dostarczać leki bezpośrednio do chorych komórek, i dzięki temu uniknąć wyrządzania szkody zdrowym komórkom, które zwykle padają ofiarą toksycznych leków podawanych za pomocą konwencjonalnych środków.

Leczenie nowotworów przez traktowanie ich szkodliwym promieniowaniem lub lekami niszczy komórki nowotworowe, ale może też zabić od 70 do 90 procent zdrowych komórek, powiedział profesor Jin.
Podobne problemy występują w leczeniu chorób neurologicznych. Istnieje wiele leków, jednak istniejąca bariera krew-mózg chroni mózg przed zakażeniem, ale jednocześnie blokuje leczenie farmakologiczne. – Często lek krąży w krwiobiegu i po prostu nie dociera do mózgu.

Podczas przełomowych prac profesora Jin i jego kolegów w ciągu ostatnich trzech lat opracowano bibliotekę 800  nanokryształów o różnych kształtach, uformowanych z klastrów atomowych. Różnie ukształtowane „hybrydowe” nanokryształy działać jako nowych narzędza lub znaczniki molekularne, które umożliwiają  dostarczanie leku.
Profesor Jin powiedział, że nowe rodzaje nanokryształów może również pomóc w rozwoju lepszych metod diagnostycznego obrazowania, takich, jak MRI i obrazowanie rentgenowskie.

Hybrydowe nanokryształów są wielofunkcyjne i mogą robić różne rzeczy jednocześnie. Na przykład, można zaprojektować super nanocząstki, które reagują na optyczne, magnetyczne pobudzenia, a to z kolei pozwala na wielokrotne obrazowanie choroby i w tym samym czasie i otrzymywanie obrazów o niezwykle dobrej rozdzielczości.
Precyzyjna diagnoza ułatwia pracę lekarzy. To oni muszą wiedzieć dokładnie, gdzie jest guz a wyższa rozdzielczość obrazu może dużo lepiej pokazać  granicę między obszarem zajmowanym przez zdrowe komórki i komórki nowotworowe
Obecnie trwają badania nad tworzeniem precyzyjnie zaprojektowanych nanokryształów o różnych kształtach i rozmiarach i ich wpływem na transport leków w organizmie.

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz