Nanocząsteczki wspomogą ortodontów

Obecnie ponad 80 nanotechnologii używanych jest w medycynie, począwszy od leczenia raka, poprzez obrazowanie, po remodelowanie tkanek. Niedawno wskazano na kolejne zastosowanie nanocząsteczek, tym razem w stomatologii. Okazało się że nanocząsteczki zawierające enzymy mogą wykonywać drobne zabiegi stomatologiczne i poprawiać działanie aparatów ortodontycznych zakładanych w celu zmiany orientacji wyjątkowo źle ustawionych zębów. Testy wykazały, że zęby szczurów leczone nanocząsteczkami przed założeniem aparatów ortodontycznych wykazywały lepszą podatność na leczenie aparatami, a szczury szybciej powracały do zdrowia i odczuwały mniejszy ból w porównaniu ze szczurami poddanymi tradycyjnym metodom.

Naukowcy pod kierownictwem Avi Schroedera z Technion-Israel Institue of Technology sądzą, że uda im się zmienić istniejące od 5000 lat dogmaty na temat sposobów przeprowadzania operacji chirurgicznych. Między innymi wskazali na fakt, że skalpel nie potrafi odróżnić tkanki zdrowej od chorej, potrafią to jednak enzymy. Enzymy proteolityczne są dostrojone do niszczenia konkretnych tkanek, bez uszkadzania innych zdrowych tkanek Naukowcy wierzą, że w przyszłości zabiegi będą dokładniejsze i będą się charakteryzowały mniejszymi uszkodzeniami zdrowych tkanek.

Naukowcy opracowali nową procedurę specjalnie dotyczącą przypadków ciężkiej niewspółosiowości zębów, określanej jako „wada zgryzu”. Obecnie ten stan jest leczony za pomocą niewielkiej, ale często bolesnej operacji chirurgicznej, polegającą na przecięciu włókien kolagenowych, które łączą zęby z kością. Następnie za pomocą aparatów ortodontycznych w wymusza się przesunięcie zębów do ich właściwej pozycji. Poza bolesnym okresem powrotu do zdrowia około 40% pacjentów doświadcza nawrotów schorzenia i wymaga powtórzenia zabiegu.

Terapia nanotechnologiczna może znacznie ulepszyć tę procedurę leczenia, umożliwiając własnym naturalnym enzymom organizmu rozkładanie włókien kolagenu i innych naturalnych biomolekuł w celu odbudowania włókien, gdy zęby są już prawidłowo wyrównane z aparatami ortodontycznymi.

Naukowcy opracowali nanocząsteczkę składającą się z pęcherzyka liposomowego (w zasadzie pustej błony komórkowej) wypełnionego enzymem kolagenazą. Kolagenaza powoduje, że włókna kolagenowe osłabiają się i pękają. Aby zapewnić, że kolagenaza będzie działać tylko w miejscu operacyjnym, liposom działa jako nośnik ochronny, aby bezpiecznie transportować kolagenazę do bruzdy (położonej między dziąsłami a zębami), gdzie zaczyna ona dyfundować i wchodzić w interakcję z wapniem, który naturalnie występuje w ustach. Dopiero aktywacja wapniem powoduje, że kolagenaza niszczy włókna.

Testy na szczurach wykazały, za leczenie pomocą procedury nanochirurgicznej powoduje trzykrotne zwiększenie wyrównania zębów oraz znaczne zmniejszenie nawrotów w porównaniu ze szczurami leczonymi tradycyjnymi zabiegami chirurgicznymi. Wyniki sugerują, że procedura nanochirurgiczna może zastąpić bardziej inwazyjną tradycyjną metodę i poprawić ogólne wyniki leczenia.