Narzędzia chirurgiczne inspirowane origami

Profesorowie inżynierii mechanicznej Larry Howell i Spencer Magleby z Brigham Young University stali się sławni dzięki stosowaniu w inżynierii rozwiązań znanych ze sztuki origami. Teraz przenoszą swoje umiejętności stosowania origami na nową dziedzinę: chirurgię.

Duet, wraz z prof. Brian Jensenem i studentami, pracuje nad techniką chirurgiczną, która pozwoli na wytwarzanie instrumentów, tak małych, że wielkość nacięć niezbędnych do wprowadzenia i użycia narzędzi będzie na tyle mała, że nie będzie potrzeby stosowania szwów.

– Cała koncepcja jest podporządkowana nadrzędnemu celowi, aby cięcia były coraz  mniejsze – powiedział Howell.  – W związku z tym mamy urządzenia, które może być wprowadzone poprzez małe nacięcie, a następnie rozkładane wewnątrz ciała do wykonywania określonych funkcji chirurgicznych.

W ramach swojej pracy, rodzimy Uniwerystet inżynierów udzielił licencji na szereg technologii mechanicznych firmie Intuitive Surgical, światowemu liderowi w dziedzinie  robotyki chirurgicznej, producentowi popularnego systemu chirurgicznego da Vinci.

Naukowcy twierdzą, że ich praca jest inspirowana przez konieczność stosowania coraz mniejszych narzędzi chirurgicznych; przemysł osiągnął granicę, której nie można przekroczyć stosując tradycyjne projekty. Zespół z Brigham Young University zaprojektowała nowe koncepcje projektowe, które eliminują potrzebę stosowania złączy szpilkowych i innych części, ale opierają się na odkształcaniu występującym w origami.

– Te małe instrumenty pozwolą na wykonanie całej nowej gamy zabiegów, mam nadzieję, że pewnego dnia możliwe będzie manipulowanie rzeczy tak małymi, jak pojedyncze nerwy –  powiedział Magleby. – Pomysły inspirowane origami naprawdę pomagają nam zobaczyć, jak zrobić rzeczy mniejsze i uczynić je prostsze i łatwiejsze w wykonaniu i w użyciu. Jednym z takich instrumentów są robotycznie sterowane kleszcze  tak małe, że można nimi przejść przez otwór około 3 milimetrów.