Soki owocowe mogą skrócić życie

Większość ludzi wie, że słodkie napoje nie są zdrowe, ale nowe badania pokazują soki owocowe nie są dużo lepsze. W rzeczywistości ich regularne spożywanie może skrócić życie, tak przynajmniej twierdzą naukowcy.

„Starsi dorośli, którzy piją więcej słodkich napojów, w tym soki owocowe, a także napoje gazowane i inne napoje słodzone cukrem, mogą być narażeni na ryzyko przedwczesnej śmierci”, powiedział autorka badania Jean Welsh, która jest profesorem nadzwyczajnym w Emory University School of Medicine w Atlancie.

„Wysiłki zmierzające do zmniejszenia spożycia napojów gazowanych i innych napojów słodzonych cukrem powinny również obejmować soki owocowe, a wysiłki te muszą obejmować zarówno dorosłych, jak i dzieci” – powiedziała Welsh.

W badaniu Welsh i jej koledzy zebrali dane na temat 13 440 mężczyzn i kobiet, średnia wieku 64 lata, którzy byli częścią dużego badania dotyczącego udarów mózgu w latach 2003-2007. Wśród tych uczestników 71% było otyłych lub z nadwagą.  W ciągu sześciu lat zmarło 1168 uczestników.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy pili większość napojów słodzonych cukrem – w tym 100% sok owocowy – mieli większe szanse na śmierć, w porównaniu z tymi, którzy pili najmniej z nich. Co więcej, każdy dodatkowy napój jeszcze bardziej zwiększał ryzyko.

W Stanach Zjednoczonych około połowa populacji spożywa dziennie co najmniej jeden napój słodzony cukrem. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że napoje gazowane i inne napoje słodzone cukrem – w tym napoje bezalkoholowe, poncz owocowy i napoje energetyzujące – są odpowiedzialne za  przyrost masy ciała i niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi. Ale soki owocowe są nadal powszechnie postrzegane przez wielu jako zdrowsza opcja.

Soki owocowe zawierają pewne składniki odżywcze, które mogą być korzystne dla zdrowia, ale zawierają także stosunkowo duże ilości cukru.

Trzeba jednak zaznaczyć, że chociaż soki owocowe wiążą się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy i chorób serca,  zwykłe owoce już nie są szkodliwe, bo jemy ich znacznie mniej niż można by z nich uzyskać soku.

 

Koktajle na bazie owoców są powszechnie uważane za zdrowsze opcje. Jednak ich składniki mogą się znacznie różnić, a badania nad ich wpływem na zdrowie są ograniczone. Ponadto koktajle są zwykle bardzo bogate w kalorie, więc nie są zalecane jako codzienne napoje. Sok warzywny ma dużo niższą niższą kaloryczność niż sok owocowy, ale może z kolei zawierać dużo soli. Niestety prawda jest taka, że producenci robią wszystko, że by nas zabić.

Obecne wyniki badań wskazują, że preferowanym napojem powinna być woda, a zamiast napojów słodzonych cukrem należy wybierać inne napoje, takie jak herbata lub kawa, bez cukru i zabielaczy