Szczepionka na cholesterol

Badacze z Uniwersytetu Nowy Meksyk i Lung and Blood Institute opracowali wiruso-podobną molekułę, która w błyskawiczny sposób obniża znacznie poziom cholesterolu lekkiego – LDL, który jest odpowiedzialny m.in. za groźne dla życia zwężenia naczyń wieńcowych, z powodu uszkadzania błon komórkowych tętnic i tworzenie dogodnych miejsc do rozwoju blaszek miażdżycowych.  Około 30% dorosłych ma problemy z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL a tylko jedna osoba na trzy jest leczona. Najczęstszym lekiem obniżającym poziomy cholesterolu we krwi są  są związki chemiczne zwane statynami takie jak: atorvastatyna, fluvastatyna, lovastatyna, pitavastatyna, pravastatyna, rosuvastatyna, i simvastatyna. Niestety mają one skutki uboczne, którymi są bóle mięśni, podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę i zaburzenia funkcji poznawczych.

Odkryta molekuła, która działa jak szczepionka, może być doskonałą alternatywą dla statyn, zwłaszcza że samodzielnie działa ona od nich dużo efektywniej.

Oddziaływuje ona na białko PCSK9, które u niektórych ludzi występuje a u niektórych – nie. Białko to stymuluje wzrost LDL we krwi, dlatego u osób, które są genetycznie zmutowane i je produkują istnieje wysokie ryzyko chorób naczyń wieńcowych.

Odkryta szczepionka potrafi wyłączyć PCSK9 a tym samym zahamować wzrost poziomu cholesterolu LDL we krwi.

Testy przeprowadzone na myszch i makakach są niezwykle obiecujące. Szczepionka spowodowała również obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu, fosfolipidów oraz trójglicerydów.