Wirus Ebola pokonany

Niedawna epidemia gorączki krwotocznej w Afryce Zachodniej, która pochłonęła ponad 11 tys. ofiar, pokazała nam, że wirus Ebola jest ciągle groźnym zabójcą. Na szczęście nie jesteśmy już tak bezbronni, jak byliśmy jeszcze rok temu. Powstały bowiem dwie szczepionki, które mają szansę wejść do produkcji i stosowania.

Pierwsza z nich bazuje na żywym, replikującym się wirusie i stymuluje organizm do wytworzenia odporności. Szczepionka była testowana w sierpniu tego roku na grupie 7600 dorosłych Gwinejczyków. Żaden z nich nie zachorował na gorączkę pomimo bliskiego kontaktu z wirusem.

Druga szczepionka, której twórcą jest Myron Levine z University of Maryland School of Medicine w Baltimore, używa wirusa, który nie może się replikować . Testy przeprowadzono w listopadzie 2015 r. na grupie ochotników z USA i Afryki Zachodniej. W tym wypadku, wykazano, że jednorazowa dawka preparatu jest w stanie wytworzyć przeciwciała zdolne zwalczyć wirusa w organizmie.

Zdaniem Myrona Levina dwie wyżej wymienione szczepionki, zostaną dopuszczone do użycia przez amerykański nadzrór farmaceutyczny ( U.S. Food and Drug Administration) w przyszłym roku.