Wzrok bez oczu

Dla osób niewidomych, pragnących odkryć czym jest wzrok lub odkryć go na nowo, pojawia się światełko w tunelu. I to w dosłownym sensie tego słowa. Powstaje bowiem technologia, która na razie umożliwia widzenie pojedynczych punktów i plam światła, które są wyświetlane bezpośrednio w mózgu, z pominięciem oka. Technologia ta rozwijana jest przez firmę Second Sight, która niedawno ogłosiła niedawno wszczepiła pierwszy tzw. wizualny stymulator kory mózgowej.
Pacjentem jest 30-letnia kobieta, która, dzięki urządzeniu, jest w stanie widzieć plamy światła bez efektów ubocznych a sam eksperyment został przeprowadzony jako jeden z pierwszych testów przedklinicznych, które muszą być przeprowadzone, nim urządzenie zostanie dopuszczone do użycia w leczeniu.
Second Sight planuje na początku roku 2017 wystąpić o dopuszczenie do testów przedklinicznych stymulatora zaopatrzonego już w kamerę umieszczoną na okularach. Wtedy też do fragmentu kory mózgowej, która zwykle obsługuje nerw wzrokowy, będą wysyłane całe obrazy.
Ponieważ w tej technologii pomijane jest oko i nerw wzrokowy, może być ona nadzieją dla osób, których organ wzroku został trwale zniszczony z różnych przyczyn, w tym: jaskry, raka, retinopatii cukrzycowej lub urazu.