Zanieczyszczenie powietrza mogą być przyczyną Alzheimera

Badacze uważają, ewentualną przyczyną choroby Alzheimera mogą być drobne cząstki magnetyczne pochodzące z zanieczyszczonego powietrza, które wykryto w tkance mózgowej człowieka.

Naukowcy z Lancaster University odkryli nanocząsteczki magnetytu w tkance mózgowej u 37 osób w wieku od trzech do 92-lat, którzy mieszkali w Mexico City i Manchester. Ten silnie magnetyczny minerał jest toksyczny i bierze udział w wytwarzaniu reaktywnych form tlenu (wolnych rodników) w ludzkim mózgu a te z kolei są związane z chorobami neurodegeneracyjnymi, z chorobą Alzheimera włącznie.

Profesor Barbara Maher z r Centrum Ochrony Środowiska w Lancaster i jej współpracownicy, stosowali analizę spekroskopową do identyfikacji cząsteczek magnetytu. W przeciwieństwie do cząstek magnetytu o kształtach wielokątów, które, jak się uważa tworzą się w mózgu naturalnie, większość obserwowanych cząsteczek było kulistych, o średnicy do 150 nm, a niektóre ze stopioną powierzchnią, co wskazuje na działanie wysokich temperatur – jakie występują na przykład w silnikach samochodów (w szczególności w silnikach Diesla).

Kulistym cząstki są często towarzyszą nanocząsteczki zawierające inne metale, takie jak platyna, nikiel i kobalt.

Profesor Maher powiedział: „Cząstki znaleźliśmy są uderzająco podobne do nanosfer magnetytu, które w dużych ilościach występują w powietrzu w miastach, zwłaszcza w pobliżu ruchliwych dróg. Cząsteczki te powstają w wyniku spalania paliwa lub ogrzewania w wyniku tarcia okładzin hamulcowych pojazdów.”

Inne źródła nanocząstek magnetytu to kominki i piece. Cząstki mniejsze niż 200 nm, są wystarczająco małe, aby dostać się bezpośrednio do mózgu przez nerw węchowy podczas oddychania zanieczyszczonym powietrzem.