Zawsze młoda skóra

Po raz pierwszy, naukowcy z Newcastle University, UK, stwierdzili, że aktywność kluczowego enzymu metabolicznego znaleźć w mitochondriach – bateriach ludzkich komórek skóry – zmniejsza się z wiekiem.
Wyniki badań, opublikowane online w Journal of Investigative Dermatology, wykazały, że aktywność mitochondrialnego Kompleksu II znacząco zmniejsza się wraz ze starzeniem skóry.

To odkrycie zbliża nas o kolejny krok do tworzenia efektywnych produktów kosmetycznych, przystosowanych do przeciwdziałania spadkowi poziomu aktywności enzymu i dzięki temu zapobiegających starzeniu skóry.

Odkrycie to może również prowadzić do lepszego zrozumienia, w jaki sposób starzeją się inne narządy ciała, co mogłyby utorować drogę dla rozwoju leków na wiele chorób związanych z wiekiem, w tym raka.

Mark Birch-Machin, profesor dermatologii Molekularnej na Uniwersytecie w Newcastle, prowadził pionierskie badania z dr Amy Bowman. Profesor Birch-Machin, stwierdził, że wzrost  ilości szkodliwych wolnych rodników w naszej diecie powoduje zmniejszenie wydolności mitochondriów w komórkach naszych organizmów. Proces ten jest wyraźnie widoczny na naszej skórze, w postaci drobne linii, zmarszczek i zagięć. Wszyscy to widzimy przeglądając się w lustrze w godzinach porannych! Badania wskazują, że w ludzkiej skórze, wiekiem następuje istnieje szczególne zmniejszenie aktywności kluczowego enzymu metabolicznego. Enzym ten jest spoiwem między dwoma ważnymi sposobami wytwarzania energii w mitochondriach naszych komórek a zmniejszenie jego aktywności przyczynia się do zmniejszenia bioenergii w procesie starzenia się skóry.

– Mamy teraz konkretny biomarker konieczny do przeprowadzania badań przesiewowych kremów kosmetycznych, które mogą przeciwdziałać tendencji spadkowej wytwarzania bioenergię w mitochondriach – powiedział Mark Birch-Machin. – Obecnie istnieje możliwość znalezienia metod zapobiegania starzeniu skóry, które mogą być dostosowane do wieku i pigmentu skóry wraz z dodatkową możliwością zwalczania procesu starzenia w innych częściach ciała.
Aktywność Komplex I mierzono u 27 ochotników, w wieku od sześciu do 72 lat. Próbki pobierano z obszaru skóry chronionego przed światłem słonecznym, w celu określenia, czy istnieje różnica w aktywności enzymów w różnym wieku. Techniki były stosowane do pomiaru aktywności kluczowych enzymów wewnątrz mitochondriów, które biorą udział w produkcji energii przez komórki skóry. Testom podawano komórki pochodzące z naskórka i z głębszych obszarów skóry. Stwierdzono, że aktywność Kompleksu II znacznie spada wraz z wiekiem w komórkach pochodzących z głębokich warstw skóry. Naukowcy odkryli, że powodem jest zmniejszenie ilości samego białka enzymu i tylko w tych komórkach, które zaprzestały proliferacji (podziału).

Potrzebne będą teraz dalsze badania w celu pełnego zrozumienia konsekwencji funkcjonalnych w skórze i w innych tkankach, oraz ustalenie metod oceny i strategii przeciwdziałania starzeniu niektórych tkanek.

Od dawna uważano, że mitochondria odgrywają ważną rolę w procesie starzenia się, jednakże dokładna rola pozostawała niejasna. Praca naukowców z Instytucie Medycyny Komórkowej w Newcastle University, pozwala nam już rozumieć, jak te żywotne struktury komórkowe mogą przyczyniać się do starzenia się człowieka. Jest nadzieja, że w końcu powstanie terapia ukierunkowana na mitochondria, która zwalczy oznaki starzenia się.