Ile zła powoduje antyszczepionkowa histeria

Szczepionki stały się w ostatnich latach jednym z najbardziej potępianych osiągnięć medycyny. Mimo, że przez dziesięciolecia dzięki temu szczepionkom uratowano miliony istnień ludzkich likwidując wiele chorób zakaźnych, stało się coś co wymknęło się już spod kontroli, coś co zagraża setkom tysięcy a nawet milionom ludzi

W serwisie Vaccinenetwork pokazano mapę zachorowań ma różne choroby, które można zwalczyć szczepionkami takie jak: odra,świnka, polio, różyczka i krzusiec.

W ostatnich latach rodzice, z powodów, które nie wynikają z logicznych ani naukowych przesłanek odmawiają szczepienia swoich dzieci, ryzykując w ten sposób zdrowie i życie dzieci.

Rozwój Internetu spowodował, że każdy może przedstawiać dowolne teorie, wystarczy tylko żeby ktoś ich chciał wysłuchać i udostępniać dalej a nowa wiedza szerzy się niczym wirus bez żadnych ograniczeń. Jest to zjawisko, które można nazwać tabloidyzacją internetowej informacji. Nie ważne są fakty, ważne aby nakręcić emocje. Wyszukując jakieś pojedyncze przypadki złej tolerancji szczepionek, autorzy teorii antyszczepionkowych są w stanie całkowicie zmienić nastawienie tysięcy ludzi do medycyny. To tak, jakby zaczęto szerzyć obawy przed operacją wstawienia bajpasów, dlatego, że 1% takich operacji kończy się śmiercią na stole.

No cóż, jest się czego bać. Centrum Kontroli  Chorób i Prewencji w Stanach Zjednoczonych przewiduje, że 146 tysięcy osób na całym świecie będzie umierało z powodu odry, w większości będą to dzieci. W USA (bo tam przeprowadza się jakieś badania) 195 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu krztuścia, w szczególności w rejonach, gdzie nie stosuje się szczepionek, podczas gdy stosowanie szczepionek powinno całkowicie wyeliminować te niepotrzebne śmierci.

W roku 1998 Andrew Wakefield opublikował pracę, w której dowodził, że szczepionki na takie choroby jak świnka lub różyczka powoduje autyzm. Okazało się inni naukowcy nie potrafili potwierdzić tych rewelacji a sam Wakefield był zamieszany w aferę finansową, w której zamieszana była jedna z poczytnych gazet w Wielkiej Brytanii. W końcu w roku 2010 udowodniono, że dane na podstawie których Andrew Wakefield wysnuł swoje wnioski, były sfałszowane.

Znajomość takich faktów niewiele pomaga. Ciągle poszerza się grupa osób, którzy przedkładają teorie spiskowe nad naukę. Nie dziwi to specjalnie: nauka jest ciężką pracą wykonywaną latami, często bez efektów. Wielkie osiągnięcia są rzadkością i dotyczą niewielu naukowców, Znacznie łatwiej zrobić karierę i pieniądze w rozrywce, bo do tej kategorii właściwie należy zakwalifikować teorie spiskowe, w tym antyszczepionkową histerię. Szkoda tylko, że niektóre rozrywki bywają śmiertelnie niebezpieczne.

Możliwość komentowania została wyłączona.