Pamięć, która przetrwa miliardy lat

Naukowcy z University of Southampton uczynili duży krok naprzód w rozwoju cyfrowych pamięci tworząc takie, które są w stanie przetrwać przez miliardy lat.

Wykorzystując specjalne szkło, naukowcy z Centrum Badawczego Optoelektroniki opracowali metody nagrywania i odczytu 5-wymiarowych danych cyfrowych za pomocą femtosekundowego lasera.

5d-optical-storage-glass-disc

Pamięć posiada niespotykaną pojemność 360 TB na jednym dysk danych, stabilność termiczną do 1000 ° C i praktycznie nieograniczoną żywotności w temperaturze pokojowej (13,8 mld lat w temperaturze 190 ° C). Ze względu na stabilność, wysokie bezpieczeństwo zapisu i przenośność pamięci, technologia ta może być bardzo przydatna w organizacji dużych archiwów, takich jak archiwa narodowe, urzędowe, muzea i biblioteki.

Technologia ta została po raz pierwszy użyta eksperymentalnie w 2013 roku, kiedy 300 kilobajtowa cyfrowa kopia pliku tekstowego został pomyślnie zapisany w 5D.
Teraz najważniejsze dokumenty z historii ludzkości, takich jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Opticks Newtona, Magna Carta i  Biblia, które zostały zapisane w formie tak trwałej że z pewnością przetrwają ludzką rasę. Kopia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zakodowanej do w 5D została niedawno zaprezentowana przez UNESCO na ceremonii zamknięcia Międzynarodowego Roku Światła (IYL) w Meksyku.

Dokumenty zostały nagrane przy użyciu ultraszybkiego lasera, który emituje bardzo krótkie i intensywne impulsy światła. Plik jest został zapisany w trzech warstwach złożonych z nanostruktur oddzielonych od siebie o 5 mikrometrów (jedna milionowa część metra).
Samoporządkujące się nanostruktury zmieniają sposób przechodzenia światła przez szkło, modyfikując jego polaryzację, co może być później być odczytane przez połączenie mikroskopu optycznego oraz polaryzatora (podobnego do występującego okularach polaryzacyjnych).
Wynaleziona pamięć przypomina trochę „kryształy pamięci” znane z filmów science fiction. Dane są zakodowane w 5 wymiarach na które składają się 3 wymiary położenia nanostruktur oraz ich orientacja i rozmiar jako 2 dodatkowe wymiary.

Profesor Peter Kazansky z Centrum Optoelektroniki, mówi: „To ekscytujące, że udało nam się stworzyć technologię przechowywania dokumentów i informacji dla przyszłych pokoleń Technologia ta może zabezpieczyć ostatni dowód naszej cywilizacji: wszystko czego nauczyliśmy się nie zostaną zapomniane. ”
Naukowcy zaprezentują swoje badania całej branży optoelektroniki na konferencji w San Francisco w USA w tym tygodniu. Artykuł na temat badań ukaże się w środę 17 lutego 2016 r.
Zespół obecnie poszukuje partnerów branżowych do w celu doskonalenia technologii i jej komercjalizacji.