Stop fałszerstwom

Naukowcy z Hiszpanii wykazali, że przezroczysty atrament zawierający złoto, srebro i nanocząstki magnetyczne może być łatwo naniesiony na różnych rodzajach papieru metodą sitodruku. Nanocząsteczki są tak małe, że przenikają do porów papieru. Choć niewidoczne dla nieuzbrojonego oka, nanocząsteczki można wykryć dzięki właściwościom magnetycznym i unikatowemu sposobowi, w jaki rozpraszają światło. Ponieważ kombinacja znaków optycznych i magnetycznych jest bardzo trudna do powtórzenia, nanocząsteczki mają potencjał, aby być idealną techniką walki z fałszerstwami.

Naukowcy Carlos Campos-Cuerva, Maciej Zięba i współautorzy z Uniwersytetu w Saragossie w Hiszpanii i CIBER-BBN w Madrycie, opublikowali pracę na tematswojego antyfałszerskiego tuszu w ostatnim numerze Nanotechnology.
„Wierzymy, że dobrze byłoby, aby sprzedawać różnym firmom producentów ich własnych spersonalizowanych atramentów zapewniając unikalną kombinację sygnałów”, powiedział współautor Manuel Arruebo . „Taki atrament zawierający nanocząsteczki mogłyby być następnie wykorzystywany do oznaczania różnorodnych nośników, w tym papieru (dokumenty, etykiety wina lub opakowania leku), tworzyw sztucznych (Bank i dowodach osobistych), tekstyliów (luksusowej odzieży) itd.”

Podczas gdy poprzednie sposoby zastosowania nanocząsteczek jako środków walki z fałszerstwem często wymagają drogiego, specjalistycznego sprzętu, nowa technika jest znacznie prostsza. Naukowcy nanieśli nanocząsteczki przezroczystego atramentu na papier za pomocą standardowej techniki sitodruku, a następnie uwierzytelnili próbki przy użyciu dostępnych w handlu czujników optycznych i magnetycznych.

Wykazano, że kombinacja nanomateriałów zapewniająca różne właściwości optyczne i magnetyczne możliwa jest do uzyskania na tym samym nadruku, a w rezultacie mieszania różnych znaczników można uzyskać etykietę w pełni konfigurowalną przez użytkownika. Zapewnia to wysoki stopień odporności na próby fałszowania.

Chociaż tusz nanocząsteczkowy naukowcy potrafią stosunkowo łatwo wytwarzać, próby replikacji znaczników byłoby bardzo trudne dla fałszerza, ponieważ opierają się na  bardzo szczególnych właściwościach fizycznych i chemicznych nanocząsteczek. Replikacja dokładnego rodzaju, wielkości i kształtu wymaga bardzo precyzyjnych metod wytwarzania i zrozumienie korelacji między sygnałami i tych cech.

Wykonywanie replikacji tym bardziej skomplikowane, że połączone nanocząsteczki optyczne i magnetyczne są nadrukowane jedna na drugiej, co powoduje nakładanie się znaczników czyniąc obraz jeszcze bardziej złożonym. Kolejną zaletą nowej techniki jest to, że nanocząsteczki są odporne na ekstremalne temperatury i wilgotność – warunków powodujących przyspieszone starzenie.

Jednym z ważniejszych zastosowań technologii może być zapobieganie fałszowaniu leków farmaceutycznych. Podrobiony leki, które mają nieprawidłowy skład, to coraz większy problem na całym świecie. Oczywiście naukowcy planują opracowywać tego typu aplikacje, jak również pracować nad dalszym zwiększenia możliwości zabezpieczających technologii.
W tym celu planowane jest dodanie kolejnych znaczników fizycznych, łącząc nanocząsteczki, które mogłyby stanowić jednocześnie znaczniki optyczne, magnetyczne i elektryczne – drukowane w tym samym miejscu.