Nagrody Ig Nobla 2016 rozdane

Najciekawszymi (moim zdaniem) osiągnięciami  uhonorowanymi nagrodą Ig Nobla 2016, mogą się poszczycić  badacze następujących dziedzin:

Rozmnażanie — nagrodę z tej dziedziny otrzymał Ahmed Shafik za badanie wpływu noszenia poliesterowych, bawełnianych i wełnianych spodni na życie seksualne szczurów oraz za przeprowadzenie podobnych testów na mężczyznach.

Nagrodę z ekonomii otrzymali Mark Avis, Sarah Forbes i Shelagh Ferguson, za ocenę postrzegania osobowości skał, z perspektywy marketingu i techniki sprzedaży.

Nagrodę z fizyki otrzymali Gáboror Horváth, Miklós Blahó, György Kriska, Ramón Hegedus, Balázs Gerics, Róbert Farkas, Susanne Åkesson, Péter Malik i Hansruedi Wildermuth za odkrycie dlaczego konie białej maści są bardziej odporne na końskie muchy niż reszta koni oraz za odkrycie dlaczego czarne nagrobki wabią ważki.

Nagroda z chemii należy się firmie Volkswagen za rozwiązanie problemu nadmiernej emisji spalin przez zwłaszcza w trakcie przeprowadzania stosownych testów.

Nagrodą z medycyny zostali uhonorowani uczeni niemieccy: Christoph Helmchen, Carina Palzer, Thomas Münte, Silke Anders i Andreas Sprenger, za odkrycie, że swędzenie po lewej stronie ciała, można zmniejszyć patrząc w lustro i drapiąc się po prawej stronie ciała (i odwrotnie).

Nagroda z biologii została przyznana wspólnie Charlesowi Fosterowi za to że w różnych okresach żył w dziczy wcielając się w borsuka, wydrę, jelenia, lisa i ptaka oraz dla Thomasa Thwaitesa za zbudowanie protezy rozszerzającej możliwości jego kończyn, która pozwoliła mu poruszać się w taki sposób, żeby mógł wędrówać wśród skał w towarzystwie kozy.

Nagroda literacka przyznana została Szwedowi (a jakże) Fredrikowi Sjöbergowi, za trzytomową autobiograficzną pracę na temat przyjemności płynącej z kolekcjonowania martwych much oraz much, które nie są zupełnie martwe.