Jak być produktywnym

Robert Pozen jest bardzo produktywnym człowiekiem. Teraz jest wykładowcą na MIT, kiedyś pełnił funkcję byłego prezesa Fidelity Investments, prezesa zarządu MFS Investment Management, był także głównym doradcą amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W swojej książce „Wydajność ekstremalna: Zwiększ swoje wyniki, zredukuj godziny pracy” Pozen  opowiada jak być produktywnym.

Oto, co miał do powiedzenia:

Mierz wydajność w wynikach, a nie w godzinach

Godziny są tradycyjnym sposobem mierzenia pracy pracowników, powiedział Pozen, ale jest to oczywiście niewłaściwe. Zamiast tego pomyśl o pracy opartej na… pracy.

Wartościuj swoje cele i ustalaj priorytety dla swojego czasu

Oceń swoje główne cele na następny tydzień i następny rok. „Tak niewielu ludzi to robi a jest to tak ważne” – powiedział Pozen.

Podziel je na podaż i popyt. Po stronie podaży napisz czynności, które musisz wykonać aby osiągnąć swoje cele wg tego co lubisz robić i w czym jesteś najlepszy? Po stronie popytu wypisz same cele wg ich ważności dla ciebie lub organizacji, w której pracujesz.

Nie marnuj czasu na małe rzeczy

Codziennie wykonujemy mnóstwo czynności o niewielkim znaczeniu, które nas przytłaczają. Weźmy dla przykładu e-maile: większość z nas zagląda w skrzynkę pocztową co trzy do pięciu minut. Zamiast tego sprawdzaj skrzynka tylko raz na godzinę lub dwie, i nie czytaj wszystkich e-mail, sprawdzaj tylko temat i nadawcę.

Jeśli trafisz na e-mail, który wymaga odpowiedzi, zajmij się nim natychmiast. W ten sposób zastosujesz efektywnościową metodę „Załatwiaj tylko raz”, która nie pozwala na zajmowanie się tą samą sprawą wiele razy.

Jeśli utknąłeś na istotnym, ale ważnym problemie, którego po prostu nie potrafisz wykonać, rozłóż go na mniejsze fragmenty, zacznij od najłatwiejszego, dzięki czemu pchniesz pracę do przodu i uwierzysz we własne siły.

W przypadku projektów o wysokim priorytecie: Zacznij od końca, a nie od początku

Nie zwlekaj, aż do końca projektu, aby wyciągnąć wnioski i ogłosić wyniki. Zamiast tego po krótszym czasie sformułuj wstępne wnioski. Wykonaj test „w połowie drogi”, aby dokonać przeglądu, a następnie wyciągnij ostateczne wnioski. Większość ludzi spędza sześć lub siedem tygodni zbierając dane, rozmawiając z ludźmi, a następnie w ostatnim tygodniu próbują zsyntetyzować i opracować kluczowe odpowiedzi. Jest to nieskuteczny sposób radzenia sobie z projektami badawczymi czy informatycznymi. Jeśli bowiem będziesz długo zwlekał, zbierzesz wiele danych, które okażą się nieistotne.

Poświęć czas na myślenie

Przeznacz trochę czasu na kontemplację i przemyślenia w swoim codziennym harmonogramie. Nie każda godzina musi być wypełniona konkretnymi czynnościami. Potrzebujesz przerw, by myśleć – to część pracy.

Bądź nudny

Były prezydent Barack Obama podróżował z kilkoma niebieskimi garniturami. Wszystkie były tego samego koloru, aby nie musiał za każdym razem zastanawiać się jaki ma założyć. Znajdź problemy, z którymi się stykasz codziennie- w co się ubrać, co jeść na śniadanie – i spraw, by by decyzje były bardziej przewidywalne, dzięki czemu skrócisz czas poświęcany na ich podejmowanie.
Rano postaraj się być nudną osobą – powiedział Pozen.

Idź do domu

Praca to nie pole bitwy, nie każdy dzień jest dniem niezwykłym. Rzadko istnieje powód, aby pozostać w pracy po godzinach. Wracaj do domu o rozsądnej godzinie i zjedz kolację z rodziną. Odłącz elektronikę. Nie odbieraj połączeń telefonicznych ani e-maili. Często ludzie boją się wcześniej wyjść z pracy, ponieważ inni pracownicy mogą ich źle osądzać. Zastanów się, czy przypadkiem ci ludzie nie marnowali swojego czasu na gry lub pogaduszki. Jeśli tak, to być może oni powinni posiedzieć dłużej.