Mężczyźni nękani przez żony są narażeni na przedwczesną śmierć

W sumie każdy mężczyzna wie, że ustawicznie narzekanie partnerki nie prowadzi do niczego dobrego. Teraz jednak to przypuszczenie potwierdzają badania naukowe przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze i opublikowane w czasopiśmie Epidemiology and Community Health.
Naukowcy zbadali dane zebrane od 9875 mężczyzn i kobiet w wieku od 36 do 52 lat. Wszyscy zostali zapytani o swoje codzienne relacje członkami rodziny i znajomymi. Jedenaście lat później zmarło 196 kobiet (4 proc.) i 226 mężczyzn (6 proc.). Prawie połowa zgonów była spowodowana chorobą nowotworową, a pozostałe – chorobami serca, wątroby, wypadkami i samobójstwami
Naukowcy przeanalizowali związki między powtarzającymi się kłótniami i zmartwieniami wynikającymi ze współżycia w rodzinie i relacjami społecznymi a śmiertelnością. Uwzględniono także wiek, płeć, warunki życia i status zatrudnienia.

Stwierdzono, że u osób, które skarżyły się na ciągłe zmartwienia i nadmierne wymagania ze strony partnera, ryzyko śmiertelności było większe 50 – 100 %, podczas gdy ryzyko śmierci osób, które doświadczali regularnych konfliktów w ramach jakiegokolwiek związku, było wyższe 2-3 razy!
Największe oddziaływanie stresu związanego z relacjami społecznymi dotyczy jednak mężczyzn, gdyż z reguły nie mają oni tak dobrze rozwiniętej grupy przyjaciół zdolnych do pomocy, jaką dysponują kobiety. Częściej też sięgają po alkohol.