Odkryto starożytne miasta Majów zamieszkiwane przez 10 milionów ludzi

Naukowcy wykorzystujący zaawansowaną technikę mapowania znaleźli, w gęstej dżungli regionu Peten w Gwatemali, dziesiątki tysięcy wcześniej niewykrytych pozostałości domów Majów, budynków, fortyfikacji, piramid. Na terenie odkryć zidentyfikowano też pola i kanały irygacyjne. Całość sugeruje, że w okolicach Peten żyły miliony ludzi a dokładniej uważa się, że około 10 milionów Majów mogło mieszkać w obrębie nizin Półwyspu Jukatan. Liczba ta przekracza dwukrotnie wcześniejsze szacunki.

Mapowanie wykryło około 60 000 pojedynczych struktur, w tym cztery główne ośrodki Majów z placami i piramidami. Odkrycie zostało dokonane i ogłoszone przez zespół amerykańskich, europejskich i gwatemalskich archeologów współpracujących z Fundacją Dziedzictwa Majów i Przyrody Gwatemali.

Naukowcy zastosowali technikę mapowania z powietrza o nazwie LiDAR (Light Detection And Ranging), która oznacza polega na rejestracji pulsującego światła laserowego odbitego od podłoża. Technika ta pozwala na odsłonięcie konturów ukrytych pod gęstym ulistnieniem.

Tak duża liczba ludności wymagała równie dużej produkcji żywności. Obrazy ujawniły, że Majowie zmienili krajobraz w znacznie szerszym zakresie niż wcześniej sądzono. Na niektórych obszarach uprawy zajmowały aż 95% dostępnej ziemi. Ich rolnictwo jest o wiele bardziej intensywne, a takze zrównoważone, niż sądziliśmy, wykorzystywano każdy kawałek nadającej się pod uprawy ziemi„, powiedział Francisco Estrada-Belli, adiunkt na uniwersytecie w Tulane, zauważając, że starożytni Majowie częściowo osuszali też bagniste obszary, które w ten sposób uzdatniano pod uprawy.
Nie ma się czemu dziwić.

Obszerne systemy rowów i wałów obronnych, kanały nawadniające przekierowujące naturalne strumienie wody mogłyby być zbudowane tylko dzięki doskonałej organizacji a to sugeruje istnienie silnej władzy państwowej.

Wykonano mapowanie 2100 kilometrów kwadratowych obszaru, zamieszkiwanego przez Majów, których kultura rozkwitła pomiędzy około 1000 r. pne a 900 r. ne. Ich potomkowie nadal mieszkają w regionie.