W 11 dni balonem dookoła świata

65-letni rosyjski poszukiwacz przygód Fiodor Koniuchow w sobotę dotarł balonem do wybrzeży Australii i przebywał w jej obszarze kilka godzin ustanawiając nowy rekord samotnego lotu bez przerwy  naokoło świata.

56-metrowy balon wypełniony helem przekroczył południowo-zachodnią linię wybrzeża bezpośrednio nad Perth lecąc 95 kilometrów na godzinę na wysokości mniejszej niż 7000 metrów. Kiedy dotarł do 117 południka na wschód od Perth, pobił dotychczasowy rekord 13 dni i 8 godzin należący do biznesmena Steve’a Fossetta o całe dwa dni!

Konyuchow planował  wylądować około 4 po południu na słabo zaludnionym terenie między miastami Kalgoorlie i Northam, tam gdzie jego podróż się ropoczęła 12 lipca o godzi. 7:33 rano.

Lądowanie ważącego 1,6 tony balonu jest chyba najtrudniejszym i najniebezpieczniejszym wydarzeniem w czasie całej podróży. Balon musi znaleźć się na otwartej przestrzeni, wolnej od linii elektroenergetycznych i budynków, trzeba też zarezerwować kilkukilemetrową przestrzeń po której kapsuła będzie ciągniona po ziemi przez balon aż ostatecznie się zatrzyma.

5-russianballo

Rosyjski baloniarz obok swojego balonu

Poprtzedni rekordzista, Fossett, został zmuszony przez silne wiatry spędzić więcej niż jeden dzień w powietrzu. Jego kapsułą była ciągnięta jeszcze przez 15 minut, po tym jak wylądował na farmie bydła w południowo-zachodniej części stanu Queensland.

Ówczesny 58-lat-latek wyszedł z kapsuły z zakrwawioną wargą którą przegryzł podczas twardego lądowania, ale poza tym nie odniósł żadnych obrażeń.