Ziemia nie uniknie ocieplenia klimatu

Gratulacje jakie wzajemnie składali sobie politycy na konferencji klimatycznej w Paryżu, są niestety przedwczesne. Sześciu naukowców, którzy byli liderami na ostatnich międzynarodowych konferencjach klimatycznych, opublikowali krótki raport, w którym stwierdzają, że jeśli nie zostanie wkrótce wprowadzonych więcej ograniczeń emisji gazów cieplarnianych, to średnia temperatura na Ziemi podniesie o jeden stopień Celsjusza do 2050 roku.

Analizując ograniczenia w emisji zanieczyszczeń, które już wprowadzono i które zamierza wprowadzić 190 państw na podstawie porozumienia paryskiego w grudniu 2015, to za mało aby powstrzymać wzrost średnich temperatur do niebezpiecznego poziomu przed 2050 rokiem. Wprowadzenie jeszcze kilku ograniczeń mogłoby przedłużyć ten okres o 20 lat. Robert Watson z University of East Anglia, powiedział, że jeśli rządy poważnie traktują sprawy klimatu, to będą musiały zrobić znacznie więcej niż do tej pory. W
We Francji postanowiono przyjąć znacznie ambitniejszy cel – nie dopuścić do zwiększenia średniej temperatury powyżej 0.5 stopnia. Watson jednak i tu nie pozostawia nadziei twierdząc, że taki wzrost zostanie spowodowany przez dwutlenek węgla znajdujący się już dziś w atmosferze Ziemi. Robert Watson jest zdziwiony naiwnością polityków, którzy narzucają sobie nieosiągalne cele zamiast skupić się na nie przekraczaniu poziomu wzrostu o 2 stopnie. Ten poziom jest wystarczająco trudnym wyzwaniem. Każdy wzrost temperatur powyżej tej granicy będzie powodował coraz groźniejsze zjawiska.