Ziemia nie uniknie ocieplenia klimatu

Ziemia nie uniknie ocieplenia klimatu

Gratulacje jakie wzajemnie składali sobie politycy na konferencji klimatycznej w Paryżu, są niestety przedwczesne. Sześciu naukowców, którzy byli liderami na ostatnich międzynarodowych konferencjach klimatycznych, opublikowali krótki raport, w którym stwierdzają, że jeśli nie zostanie wkrótce wprowadzonych więcej ograniczeń emisji gazów cieplarnianych, to średnia temperatura na Ziemi podniesie o jeden stopień Celsjusza do 2050 roku.

Analizując ograniczenia w emisji zanieczyszczeń, które już wprowadzono i które zamierza wprowadzić 190 państw na podstawie porozumienia paryskiego w grudniu 2015, to za mało aby powstrzymać wzrost średnich temperatur do niebezpiecznego poziomu przed 2050 rokiem. Wprowadzenie jeszcze kilku ograniczeń mogłoby przedłużyć ten okres o 20 lat. Robert Watson z University of East Anglia, powiedział, że jeśli rządy poważnie traktują sprawy klimatu, to będą musiały zrobić znacznie więcej niż do tej pory. W
We Francji postanowiono przyjąć znacznie ambitniejszy cel – nie dopuścić do zwiększenia średniej temperatury powyżej 0.5 stopnia. Watson jednak i tu nie pozostawia nadziei twierdząc, że taki wzrost zostanie spowodowany przez dwutlenek węgla znajdujący się już dziś w atmosferze Ziemi. Robert Watson jest zdziwiony naiwnością polityków, którzy narzucają sobie nieosiągalne cele zamiast skupić się na nie przekraczaniu poziomu wzrostu o 2 stopnie. Ten poziom jest wystarczająco trudnym wyzwaniem. Każdy wzrost temperatur powyżej tej granicy będzie powodował coraz groźniejsze zjawiska.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *