Tabletki czy spray na ból gardła?

Ból gardła to powszechna dolegliwość, którą można skutecznie łagodzić przy pomocy dostępnych bez recepty preparatów. Co stosować na ból gardła? Jakie zalety mają pastylki do ssania, a jakie są przewagi sprayu?

Jak łagodzić ból gardła?

W leczeniu bólu gardła często stosuje się preparaty miejscowe, ponieważ działają one bezpośrednio w miejscu bólu i stanu zapalnego. Dostępne są różne leki na ból gardła: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-bol-gardla.html. Preparaty nawilżające warto stosować, jeśli pojawia się uczucie suchości i drapania w gardle. Przy silniejszym bólu lepsze efekty przyniosą preparaty znieczulające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wielu pacjentów staje jednak przed szerokim wyborem tabletek, sprayów, syropów i płynów do płukania. W obliczu tak dużej dostępności środków na ból gardła może pojawić się trudność z wyborem jednego konkretnego preparatu.

Co lepsze – tabletki czy spray na ból gardła?

Tabletki na ból gardła: https://aptekadlarodziny.pl/tabletki-na-bol-gardla.html wyróżniają się dłuższym działaniem. Ssanie pastylki stymuluje też produkcję śliny, co jest pożądane przy suchości i bólu gardła. Sam proces ssania zapewnia też dłuższy kontakt z substancjami aktywnymi. Zaletą sprayu jest natomiast krótki czas aplikacji. Jeśli nie ma możliwości ssania pastylki, warto sięgnąć po spray, którego zawartość wystarczy aplikować w postaci mgiełki na ścianie gardła. Spray jest też odpowiedni dla dzieci, które nie potrafią jeszcze ssać pastylek. 

Zarówno więc tabletki do ssania, jak i spray (https://aptekadlarodziny.pl/spray-na-bol-gardla.html) mają swoje zalety. Wybór w dużym stopniu zależy też od indywidualnych preferencji pacjenta. Nie wszyscy lubią korzystać z pastylek do ssania. Nie zawsze też jest możliwość z nich korzystania (np. przez osoby pracujące głosem). U małych dzieci również lepszym wyborem będzie spray, ponieważ ssanie pastylki może wiązać się z ryzykiem zakrztuszenia. 
Z drugiej strony możliwe jest też łączenie różnych postaci leku. Można więc stosować preparaty w odmiennej postaci, uważając jednak na to, aby miały inne składniki aktywne. Korzystne może być połączenie sprayu o właściwościach nawilżających błonę śluzową gardła z pastylkami znieczulającymi lub przeciwbólowymi. Lepszy może być efekt ich działania. Należy też pamiętać, że silniejsze preparaty na gardło mają ograniczenia co do częstości ich stosowania. Między przyjęciem kolejnych dawek można stosować inny preparat, np. spray nawilżający i łagodzący. Warto więc pamiętać o możliwości korzystania z różnych postaci leku, co poprawia skuteczność leczenia i może długotrwale złagodzić nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się przy bólu gardła.