Autonomiczne taksówki w Singapurze

Pierwsze na świecie taksówki autonomiczne już przewożą pasażerów w Singapurze. Jak na razie tylko wybrańcy będą mogli przywołać taksówkę za pomocą swoich smartfonów. Darmowy przejazd odbywa się w taksówkach kierowanych przez nuTonomy – oprogramowanie, które autonomicznie steruje pojazdem. Podczas gdy wiele firm, w tym Google i Volvo, testowały autonomiczne samochody na drogach publicznych przez kilka lat, nuTonomy oferuje pierwsze przejażdżki dla publiczności. NuTonomy pokonała więc sławną firmę Uber, która zamierza oferować przejażdżki autonomicznymi samochodami w Pittsburghu dopiero za kilka tygodni.

Usługa wystartowała z sześcioma małymi samochodami, których liczba ma urosnąć do kilkunastu do końca roku. Ostatecznym celem, nuTonomy jest posiadanie floty w pełni samodzielnych taksówek w Singapurze do 2018 roku, która będzie w stanie przyczynić się do ograniczenia liczby samochodów na zatłoczonych drogach Singapuru. Ostatecznie ten model transportu mógłby zostać przyjęty w miastach na całym świecie.
Póki co taksówki mają jeździć po ograniczonym terenie o powierzchni ok. 6,5 km2 w biznesowym okręgu miasta. Taksóki zatrzymują się tylko w określonych miejscach a pasażerowie muszą mieć zaproszenie nuTonomy. W ciągu kilku miesięcy liczba pasażerów ma wynieść kilka tysięcy.
auton
W każdym samochodzie, który jest zmodyfikowanym Renault Zoe, Mitsubishi i-MiEV electrics przebywają jednak kierowca, który będzie gotowy do przejęcia kierowania autem oraz technik dogladający komputera. Auto jest wyposażone w 6 zestawów Lidar – czyli w skrócie laserowym radarem. Jeden z nich zamontowany jest na dachu, gdzie będzie stale się obraca, skanując otoczenie w poszukiwaniu przeszkód i reagując na zmiany świateł ulicznych.
NuTonomy jest firmą 50-osobową z siedzibą w Massachusetts i w Singapurze. Została założona w 2013 roku przez Karla Iagnemma i Emilio Frazzoli, naukowców z Massachusetts Institute of Technology, którzy studiowali robotykę i budowali autonomiczne pojazdy dla Departamentu Obrony. NuTonomy ogłosiła że współpracuje z Urzędem Transportu Lądowego Singapuru.

Autonomiczny pojazd
– Singapur jest idealny, ponieważ ma dobrą pogodę, wielką infrastrukturę i kierowców, którzy mają tendencję do przestrzegania przepisów ruchu drogowego – mówi K. Iagnemma. Ponieważ leży na ograniczonej powierzchniowo wyspie, Singapur szuka nietradycyjnych sposobów, aby rozwijać swoją gospodarkę, stąd też poparcie dla badań nad pojazdem autonomicznym..