Elektryczność z nanorurek węglowych

W przyszłości Twoje ubranie, a ściślej mówiąc Ty sam, będziesz mógł wytwarzać energię elektryczną, niezbędną do zasilania podstawowych urządzeń elektronicznych, które nosi ze sobą prawie każdy. Aby zasilić telefon lub inny elektroniczny gadżet niepotrzebna jest duża energia. Tyle energii może dostarczyć nić złożona ze splecionych nanorurek węglowych wytwarzająca elektrycznośc.

Nanorurki, to złożone z atomów węgla rurki o średnicy 1/10000 grubości ludzkiego włosa, których ścianki są utworzone z pojedynczej warstwy atomów. Można sobie je wyobrazić jako grafen zwinięty w rurkę.

Z takich właśnie nanorurek węglowych badacze z Uniwersytetu w Dallas i z Hanyang w Korei Południowej skręcili nić. Zrobili to za pomocą miniaturowych silniczków, które zwijały nanorurki podobnie, jak to się robi w zwykłych przędzalniach. Gotowym produktem jest idealna cewka lub miniaturowa sprężyna, która w trakcie rozciągania wytwarza elektryczność.

Niestety aby wytworzyć elektryczność potrzebny jest elektrolit np. odrobina słonej wody.  Wystarczy wszyć nici z nanorurek do zwykłego podkoszulka, gdzie podczas oddychania będą rozciągane, by otrzymać odrobinę energii elektrycznej wystarczającej do podtrzymania np. pulsometr.
Carbon nanotube yarn captures energy from breathing – Create, Discover and Share Awesome GIFs on Gfycat
W tej chwili nanorurki węglowe są dość drogie dlatego badacze nie spodziewają się zbyt szybkich postępów w wykorzystaniu tego typu zasilania i uczynienia wszystkich naszych gadżetów samowystarczalnymi.

Gdy nanorurki staną się tańsze, pewne nadzieje można wiązać z ich wykorzystaniem do otrzymywania elektryczności z fal morskich. Zwłaszcza, że woda morska jest słona i stanowi doskonały elektrolit, który jest niezbędnym elementem tego typu urządzeń.