Hyperloop – kolej szybsza niż samolot

Firma Hyperloop One przeprowadziła udany pełny test prototypu suberszybkiej kolei. Przypomnę, że Hyperloop ma być najszybszym systemem transportu lądowego – niejako połączeniem kolei magnetycznej i samolotu. Generalnie pomysł systemu polega na rozpędzaniu kapsuł lewitujących w polu magnetycznym, w tunelu ze znacznie obniżonym ciśnieniem powietrza tak, aby zminimalizować opory. Teoretycznie w ten sposób można rozpędzić kapsułę do prędkości 335.28 m/s lub inaczej do 1270 km/h a więc większej od osiąganych przez samoloty pasażerskie.
Są plany budowy tego technologicznego cudu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, o czym pisałem już w innym artykule poświęconym idei metra szybszego niż samolot.

Przeprowadzony test dotyczył wszystkich składników systemu, w tym: silnika, zawieszenia pojazdu, systemu lewitacji magnetycznej, hamowania elektromagnetycznego i systemu utrzymywania podciśnienia, równe ciśnieniu na wysokości ok. 60 km, czyli 6 razy większej od tej, na której latają współczesne samoloty pasażerskie.  Aby w takich warunkach system był bezpieczny, wszystkie układy muszą pracować jak jedna zintegrowana jednostka.

Test został przeprowadzony na torze eksperymentalnym na pustyni w Newadzie. W warunkach próżni, pojazd unosił się nad torem przez ponad 5 sekund unoszony przez pole magnetyczne, osiągając prędkość ok 112 km/h z przyśpieszenie 2g (dwukrotna wartość przyśpieszenia ziemskiego). Pojazd testowy w przyszłym planowanym eksperymencie ma osiągnąć ok. 400 km/h a więc wartość, która mogłaby już mieć znaczenie dla zastosowań komercyjnych.

Póki co musimy zadowolić się niewielkimi efektami. Firma ma jednak zamiar jeszcze w tym roku przeprowadzić szereg testów potwierdzających realność projektu i samej technologii. Po uzyskaniu międzynarodowych certyfikatów bezpieczeństwa, Hyperloop One ma zamiar uruchomić trzy użyteczne systemy przed upływem roku 2021.