Hyperloop – kolej szybsza niż samolot

Hyperloop – kolej szybsza niż samolot

Firma Hyperloop One przeprowadziła udany pełny test prototypu suberszybkiej kolei. Przypomnę, że Hyperloop ma być najszybszym systemem transportu lądowego – niejako połączeniem kolei magnetycznej i samolotu. Generalnie pomysł systemu polega na rozpędzaniu kapsuł lewitujących w polu magnetycznym, w tunelu ze znacznie obniżonym ciśnieniem powietrza tak, aby zminimalizować opory. Teoretycznie w ten sposób można rozpędzić kapsułę do prędkości 335.28 m/s lub inaczej do 1270 km/h a więc większej od osiąganych przez samoloty pasażerskie.
Są plany budowy tego technologicznego cudu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, o czym pisałem już w innym artykule poświęconym idei metra szybszego niż samolot.

Przeprowadzony test dotyczył wszystkich składników systemu, w tym: silnika, zawieszenia pojazdu, systemu lewitacji magnetycznej, hamowania elektromagnetycznego i systemu utrzymywania podciśnienia, równe ciśnieniu na wysokości ok. 60 km, czyli 6 razy większej od tej, na której latają współczesne samoloty pasażerskie.  Aby w takich warunkach system był bezpieczny, wszystkie układy muszą pracować jak jedna zintegrowana jednostka.

Test został przeprowadzony na torze eksperymentalnym na pustyni w Newadzie. W warunkach próżni, pojazd unosił się nad torem przez ponad 5 sekund unoszony przez pole magnetyczne, osiągając prędkość ok 112 km/h z przyśpieszenie 2g (dwukrotna wartość przyśpieszenia ziemskiego). Pojazd testowy w przyszłym planowanym eksperymencie ma osiągnąć ok. 400 km/h a więc wartość, która mogłaby już mieć znaczenie dla zastosowań komercyjnych.

Póki co musimy zadowolić się niewielkimi efektami. Firma ma jednak zamiar jeszcze w tym roku przeprowadzić szereg testów potwierdzających realność projektu i samej technologii. Po uzyskaniu międzynarodowych certyfikatów bezpieczeństwa, Hyperloop One ma zamiar uruchomić trzy użyteczne systemy przed upływem roku 2021.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *