Komunikacja między rdzeniami procesora będzie szybsza

Chyba każdy kto kupuje dzisiaj komputer interesuje się liczbą rdzeni, które zawiera procesor. Wydaje się bowiem, że jest to jeden z ważniejszych parametrów decydujący o szybkości urządzenia. W rzeczywistości każdy rdzeń jest sam w sobie procesorem pracującym niezależnie od pozostałych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można za ich pomocą przeprowadzać obliczenia i przetwarzać równolegle – tzn. w tym samym czasie. Każdy rdzeń w istocie spełnia rolę osobnego komputera, który może się skupić tylko swoich zadaniach, nie przejmując się tym co robią inne rdzenie. Oczywiście rdzenie muszą od czasu do czasu się komunikować i wymieniać informacje. Fakt że są zdolne do pracy niezależnej nie oznacza, że nie współdziałają.
Do tej pory komunikacja miedzy rdzeniami odbywała za pomocą zwykłych instrukcji programu. Wymaga to jednak przeczytanie całej sekwencji programu i wykonania go, co oczywiście zabiera sporo czasu.
Badacze z North Carolina State University i Intel Corporation opracowali nową technologię, która ma znacznie przyspieszyć komunikację między rdzeniami procesora. Teraz naukowcy opracowali projekt chipa, w którym zastąpiono instrukcje programu wbudowanym układem sprzętowym, który koordynuje komunikację między rdzeniami, przyspieszając proces.

Okazuje się, że takie podejście, przyspiesza komunikację od dwóch do 12 razy – stwierdził Yan Solihin, profesor inżynierii elektrycznej i informatyki na NC State.
Kluczem do konstrukcji ukłądu komunikacyjnego zwanego CAF (Communication Acceleration Framework) jest urządzenie zarządzania kolejką (QMD). QMD jest zdolne do przeprowadzania prostych obliczeń i skutecznie śledzi żądania komunikacji między rdzeniami, bez konieczności pobierania procedur programowych.
Naukowcy odkryli również, że ponieważ za pomocą QMD można wykonywać podstawowe obliczenia, to urządzenie może być stosowane do przetwarzania danych pochodzących z wielu rdzeni; przyspiesza to podstawowe funkcje obliczeniowe aż o 15 procent.