Metro szybsze niż samolot

Sieć tuneli, w których podróżować będą pasażerowie z prędkością dźwięku, wydaje się raczej wizją pasującą do filmu sci-fi, chociaż do futurystycznego Dubaju może pasować już dziś. Zjednoczone Emiraty Arabskie były gospodarzem dwudniowych konkurs projektów związanych z superszybkim systemem masowego transportu zwanego Hyperloop, w którym lewitujące w polu magnetycznym kapsuły mogą poruszać się w tunelach  zapewniającymi niskie opory z prędkością 1220 km/h.
Pomysł, po raz pierwszy zaproponował współzałożyciel Tesli Elon Musk w 2013 roku. Projekt jest wciąż w fazie testów, ale Dubaj już współpracuje z siedzibą firmy Hyperloop One w Los Angeles, gdzie badane są możliwością budowy linii łączących Dubaj ze stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi.
Na prezentacji we wtorek, Hyperloop One zasugerował, że sieć transportowa mogłaby objąć podmorski tunel łączący Abu Dhabi i Dohę w Katarze. Dzięki czemu podróż między tymi miastami wynosiłaby niecałe 22 minuty. Sieć może przedłużyć do Bahrajnu i Arabii Saudyjskiej.
„Wyobraź sobie, że można żyć w Rijadzie, pracować w Dubaju, zjeść kolację w Abu Zabi i obejrzeć film w Katarze”, mówi Saif al-Aleeli, młody prezes Future Foundation w Dubaju, w której odbył się konkurs, „Dubaj wziął na siebie misję udowodnienia, że ta wizja może się ziścić.”

Serce tego projektu znajduje się niedaleko Emirates Towers, skąd ze swego biura władca kraju szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum obserwuje szklane wysokościowce, które powstały w ostatnich 15 latach. Teraz rozpoczęła się budowa Muzeum Przyszłości, budynku, który w całości ma zostać zbudowany z elementów wydrukowanych za pomocą drukarek 3D.

Nie wiadomo, ile kosztowałoby regionalna sieć Hyperloop ani kto za nią zapłaci w sytuacji, gdy budżety krajów Zatoki są dość napięte wskutek niskich światowych cen ropy naftowej. Ale Dubaj już szczyci się najwyższym budynkiem na świecie, najdłuższą linią metra oraz znaną długodystansową linią loticzą. Sieć Hyperloop może umocnić status miasta jako światowego centrum tranzytowego w nadchodzących dziesięcioleciach.

Rządowy operator portu DP World przeprowadził rozmowy z Hyperloop jeden temat skrócenia czasu transportu jego ładunków, powiedział Chris Vasquez, dyrektor rozwoju produktu w firmie Hyperloop. Taki system może być wybudowany w Dubaju już w 2020 roku, powiedział.
Podczas ceremonii wtorek, wybrane grupy uczestniczące w projekcie przedstawiły pomysły na ewentualną linię pomiędzy portem lotniczym Al Maktoum , międzynarodowym lotniskiem w Dubaju i międzynarodowym lotniskiem w Fujairah. Zgodnie z planami, tę 145-cio kilometrową trasę ponad górami przebyć by można w ciągu 20 minut, zamiast półtoragodzinnej jazdy samochodem.

„To jest miejsce, gdzie zdarzają się wielkie rzeczy ”  powiedział Vasquez . „W Emiratach ludzie nie grzęzną w przepisach i nie zajmują się rzeczami  nieważnymi

Zobaczymy czy wystarczy wyobraźni i petrodolarów aby ziścić to kolejne marzenie Emiratczyków.