Miejskie farmy

W miarę rozwoju miast, rolnicze areały kurczą się a my musimy znaleźć sposób na wytwarzanie żywności na mniejszych powierzchniach. Belgijska firma Urban Crops potrafi już zagospodarować opuszczone budynki czy kontenery i zainstalować w nich piętrowe farmy.
Założyciel firmy Maarten Vandecruys twierdzi: „My po prostu staramy się naśladować naturę. To nie jest tak futurystyczne, jak mogłoby się wydawać” Czyżby? Gdy przed ogląda się rzędy półek na których uprawia się warzywa, i które spowija purpurowe oświetlenie odnosimy inne wrażenie. Fioletowy blask jest wynikiem zmieszania czerwonego i niebieskiego światła, które uważa się za optymalne oświetlenie roślin.

Vandecruys szczyci się całkowicie zautomatyzowanym systemem uprawy zbudowanym w Waregem, we wschodniej Belgii. W laboratorium Urban Crops przenośnik taśmowy przenosi pojemniki zawierające kiełkujące rośliny, które są umieszczone na specjalnym podłożu pozbawionym ziemi, aby zmniejszyć ryzyko chorób i innych czynników zewnętrznych. Pojemniki są wprowadzane do zamkniętego pomieszczenia, którego ściany są połączone półkami. Pod sztucznym świetle rośliny mogą się rozwijać w kontrolowanym środowisku, karmione hydroponicznie idealną mieszanką wody, soli mineralnych i niezbędnych składników odżywczych.
nopesticides
Ze względu na sterylność, niepotrzebne są pestycydy a więc środowisko nie będzie nimi zanieczyszczane. Ponieważ do oświetlenia używa się diod LED, które się nie nagrzewają więc mogą się one znajdować bardzo blisko roślin, umożliwiając ustawienie kolejnej półki tuż nad poprzednią. W ten sposób możliwe jest umieszczenie uprawy, która normalnie zajmowała 500 m2 w budynku o powierzchni 50 m2 a dodatkowo rośliny rosną 2-3 razy szybciej.
W laboratorium 220 dojrzałe rośliny sałaty są produkowane codziennie na powierzchni 30 m2 i przy zużyciu 5tylko % wody, która potrzebna by była na zwykłej farmie.
Niektórzy sceptycy stwierdzają, że w małych krajach takich jak Belgia uprawy tego typu mogą nie być stosowane, gdyż odległości między tradycyjnymi wiejskimi farmami a miastami nie są duże. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w dużych aglomeracjach takich jak Nowy Jork, gdzie dowóz i utrzymanie świeżości stanowią większy koszt. Instalacje Urban Crops mogły by mieć wykorzystanie w miejscach szczególnych takich jak: bazy wojskowe, obozy dla uchodźców a także przy produkcji dla przemysłu farmaceutycznego – ze względu na czystość i brak środków ochrony roślin.