Nie ukryjesz się przed technologią

Gdy znajdujesz się w bliskiej odległości od centrum handlowego, reklamy zwracają się do ciebie po imieniu. Kiedy mijasz miejsce, gdzie twój ulubiony zespół właśnie wychodzi na scenę, twój samochód sygnalizuje ci ten fakt. Podczas powrotu do domu on już o tym wie, gdy jesteś jeszcze kilka przecznic dalej. Brzmi to jak science fiction, prawda? Nieprawda.

Wszyscy wiemy, że to już się dzieje. Śledzą nas aplikacje na smartfonach, duże firmy, śledzą nas rządy i służby. Facebook nie wiedzieć skąd wie kogo powinniśmy znać a Google wyświetla nam reklamy, towarów, które niedawno kupiliśmy w sieci.

Badania przeprowadzane w Australian National University torują właśnie drogę dla systemów komputerowych, które będą śledzić ruch użytkowników w czasie i przestrzeni.  Dr Chris Johnson, szef Wydziału Informatyki na Wydziale Inżynierii i Technologii Informacyjnych, od trzech lat prowadzi projekty z dziedziny  inteligentnych technologii internetowych.

Komputery z powodzeniem są używane w wielu  elektronicznych gadżetach, takich jak przenośne telefony, kalkulatory i samochody. Wiele z tych urządzeń wie, że użytkownik jest w ruchu i gdzie się znajduje a działające na nich programy wykorzystują ten fakt.

Usługi lokalizacyjne dają wiele możliwości biznesowi w celu dostarczenia informacji ludziom, którzy są w drodze,  poprzez dostarczanie informacji na temat okolicy, atrakcji turystycznych, restauracji a nawet agentów ubezpieczeniowych, u których można przedłużyć kończące się właśnie ubezpieczenie.

Technologia ta jest krytykowana z obawy o prywatność i osobiste bezpieczeństwo. Dr Johnson twierdzi, że w rozwój technologii będzie wymagał od nas utrzymywania ciągłej równowagi między prywatnością a dostępem do informacji i usług.

Ostatecznym celem takiej technologii jest  prostu wygoda. Z jednej strony  to miłe, gdy twój dom wie, kiedy się budzisz i jakiej stacji radiowej lubisz słuchać. Z drugiej nie będziesz miał pewności, czy dane o twoich przyzwyczajeniach nie staną się łupem hakera a później włamywacza. Z jednej strony, twój dom może ci uratować życie, gdy będzie miał funkcję wykrywania  omdlenia i na czas wezwie pomoc medyczną, w innym przypadku może być niemile zaskoczony, gdy obudzi cię pogotowie, po tym jak przyśniesz w fotelu przed telewizorem.