Nowy system bezprzewodowego przesyłania informacji

Zamiast generować i wysyłać w przestrzeń fale radiowe z zakodowaną informacją, można użyć otaczających nas fal radiowych nieustannie emitowanych przez stacje radiowe, telewizyjne czy sieci telefonów komórkowych.
Do takich wniosków doszli badacze z firmy Firma Disney Research, kierowani przez Alansona Sample. Pomysł polega na ponownym wykorzystaniu wytworzonych przez inne źródła fal radiowych jak medium, w którym mogą być wysyłane informacje. Fale te są rozpraszane przez urządzenie przy równoczesnym zakodowaniu w nich informacji i docierają do uniwersalnego odbiornika, który dekoduje informacje.
To podejście radykalnie zmniejsza wymagania energetyczne urządzeń w szczególności różnego rodzaju czujników, ponieważ nie generują one już fal radiowych, co zużywało większość energii zmagazynowanej w bateriach.

internetofthNa podstawie Disney Research

W demonstracji w laboratorium Disney Research badacze byli w stanie zaspokoić niewielkie zapotrzebowanie na energię, przy użyciu ogniw słonecznych zoptymalizowanych do pracy przy słabym oświetleniu.
Szczegóły urządzenia były pokazane na konferencji INFOCOM 2017 w Atlancie, gdzie prototypow urządzenie przekazało sygnały na niewielką odległość za pomocą fal radiowych wygenerowanych przez stacje radiowe i telefony komórkowe.
Technologia ta może być wykorzystywana w obszarach miejskich, gdzie szum radiowy jest spory. Od tej pory wszelkiego rodzaju czujniki, będą mogły być stosowane tam znacznie szerzej, gdyż nie będzie występował już problem ich zasilania. Wynalazek znalazł juz praktyczne wykorzystanie w tzw. znacznikach RFID (radio-frquency identyfication), które mogą zastąpić znane już kody paskowe. Są to niewielkie urządzenia przyczepione do towarów umożliwiające ich natychmiastową identyfikację w specjalnych bramkach i wystawienie rachunku. Mogą one wyeliminować tradycyjne, ręczne skanowanie kodów paskowycyh towarów w celu podsumowania zakupów w wielkich sklepach.