Autonomiczna powietrzna taksówka zacznie przewozić pasażerów w Dubaju

Władze Dubaju są coraz bliżej stworzenia ogólnodostępnego systemu autonomicznych taksówek powietrznych. We współpracy z niemiecką firmą Volocopter, udało się zbudować dwumiejscowy autonomiczny statek powietrzny a nawet przeprowadzić test, na razie bez pasażerów. Kształtem powietrzna taksówka  przypomina helikopter, lata jednak jak dron i jak dron posiada napęd elektryczny.

W prace zaangażowany jest państwowy urząd d/s transportu publicznego RTA (Road and Transport Authority), który za 5 lat ma włączyć powietrzne taksówki do swojego systemu, który obejmuje już niemal wszystkie możliwe środki transportu publicznego: metro, nowoczesna kolej nadziemna, tramwaje, taksówki wodne i autobusy. Pozostało zatem już tylko włączyć w tę rozbudowaną sieć transport powietrzny.

W ciągu najbliższych pięciu lat mają być dokonywane testy, które upewnią władze, że powietrzna taksówka jest bezpieczna. Bezpieczeństwo ma w tym przypadku najwyższy priorytet. Taksówka posiada na przykład 9 niezależnych od siebie systemów baterii i spadochrony.

Pasażerowie będą mogli zamówić powietrzną taksówkę, śledzić jej trasę podczas przylotu oraz planować trasę za pomocą aplikacji na smartfonie. Dokładnie tak samo jak dzisiaj ma to miejsce w przypadku zamawiania zwykłych taksówek.

Dubaj nie przestaje fascynować. Po zatwierdzeniu planów zbudowania superszybkiej kolei Hyperloop, powstają kolejne. Jak dotąd wiele pomysłów zostało zrealizowanych. Miasto przyciąga turystów. W poprzednim roku odwiedziło go ponad 14 milionów ludzi złaknionych nie tylko luksusu, ale także chcących na własne oczy zobaczyć najbardziej futurystyczne miasto świata.