Rozciągliwe układy elektroniczne

Naukowcy z Politechniki w Lozannie opracowali przewodzące ścieżki, które można wyginać i rozciągać się aż do osiągnięcia czterokrotności ich pierwotnej długości. Mogą one być wykorzystywane w sztucznej skórze, odzieży i jako czujniki na powierzchni ciała.
Ścieżki są prawie tak samo elastyczne jak guma i mogą być zginane milion razy bez pęknięć lub przerwania przewodzenia. Wynalazek jest opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie Advanced Materials.

Metaliczne i elastyczne ścieżki wydrukowane na polimerowej folii oferują szeroki zakres możliwych zastosowań do tworzenia obwodów, które mogą być skręcane i rozciągane.

Zastosowanie ciekłego metalu nałożonego  cienką warstewkę polimeru wydaje się obiecującym podejściem. Tak tworzone obwody można wykorzystać w robotyce, w medycynie a ściślej – w dowolnych urządzeniach wykonujących złożone ruchy lub takich, które zmieniają kształt.

Cienki i niezawodny

Ze względu na wysokie napięcie powierzchniowe niektórych z tych ciekłych metali, do tej pory wytwarzane były jedynie stosunkowo grube struktury. – Korzystanie z metody osadzania, umożliwia tworzenie ścieżek, które są bardzo wąskie, o grubości kilku setnych nanometra  i wystarczająco wytrzymałe –  powiedziała Stéphanie Lacour – kierownik laboratorium.

Oprócz swojej unikalnej technice wytwarzania, naukowcy sekret tkwi w doborze składników –  stopu złota i galu. Chodzi nie tylko o to, że gal posiada dobre właściwości elektryczne, ale także o to, że ma również niską temperaturę topnienia, około 30 C. Tak, że topi się w dłoni, a dzięki zjawisku zwanym przechłodzeniem, pozostaje on ciekły w temperaturze pokojowej, i nawet niższej. Warstwa złota zapewnia, że gal pozostaje jednorodny i nie rozdziela się na krople, gdy styka się z polimerem, co mogłoby zniszczyć przewodnictwo ścieżki.