Telefon spojrzy ci w oczy

Już nie tak łatwo nowe możliwości smartfonów są w stanie wzbudzać silniejsze emocje użytkowników. Dotyczy to zwłaszcza tych, które działają pod kontrolą systemu Android. Każdego roku, telefony te są rutynowo odświeżane: montuje się  im szybsze procesory, lepsze kamery i baterie o dłuższej żywotności. To jednak niespecjalnie wzrusza użytkowników i nie skłania ich do kupna nowego modelu.

Ale producenci telefonów z Androidem nie zrezygnowali z podejmowania prób wyróżnienia się. Samsung, na przykład, ma nadzieję zachęcić do zakupu nowej wersji smartona dodając do Galaxy Note 7  skaner oczu służący do identyfikacji użytkownika. Inni producenci wiążą swoje nadzieję z innowacyjnymi akcesoriami. Motorola oferuje moduły mix-and-match, które pozwalają zaktualizować telefon w locie, podczas Alcatel dodaje funkcję wirtualnej rzeczywistości.

Skanery linii papilarnych są teraz standardem w telefonach z najwyższej półki. Po wielki debiucie skanerów w iPhone 5S w roku 2013. Samsung w dziedzinie biometrycznych zabezpieczeń idzie krok dalej, dodając do Note 7 skaner tęczówki, który potrafi wykryć i rozpoznać unikalne wzorce w tęczówce i potwierdzić tożsamość.

Funkcja ta jest łatwa w instalacji, a wykrywanie tęczówki działa poprawnie o ile nie jesteśmy oświetleni bezpośrednio przez  świetło słoneczne lub nie nosimy okularów (szczególnie okularów słonecznych). Samsung ostrzega także, że soczewki kontaktowe mogą zakłócać rozpoznawanie, chociaż najcząściej skaner działa mimo wszystko poprawnie. Aby odblokować telefon, należy włączyć ekran, przesunąć palcem po ekranie i  po prostu spojrzeć na telefon. Z kolei skaner linii papilarnych działa nawet przy wyłączonym ekranie, co czyni go najczęściej o wiele lepszym wyborem.

Gdyby ten wymyślny system zabezpieczeń służył tylko do odblokowania telefonu, nie byłoby by to warte wysiłku inżynierów i pieniędzy użytkowników. Jednak w Note 7, skanery tęczówki albo linii papilarnych zabezpieczają folder, w którym można zapisywać np. niektóre zdjęcia, e-maile, smsy albo dokumenty zawierające wrażliwe treści. Działa to tak jakbyśmy posługiwali się dwoma telefonami: z „bezpiecznym” folderem i bez niego.

Poza tym, Note 7 ma bardziej sprężysty ekran, więcej pamięci i więcej sposobów wykorzystania rysika, np. można przetłumaczyć frazę prostu trzymając nad nią rysik. Telefon jest także wodoodporny i posiada doskonałą kamerę z Galaxy S7.