Plastikowe mikrowłókna zanieczyszczają wodę

Miliardy ludzi na świecie piją wodę zanieczyszczoną plastikowymi mikrowłóknami. Do takich wniosków doprowadziły ogólnoświatowe badania wody pitnej, w trakcie których stwierdzono zanieczyszczenie 84 procentów próbek wody kranowej. Wpływ tych zanieczyszczeń na nasze zdrowie jest ciągle mało znany.
Zbadano 150 próbek wody pobranych w 14 krajach począwszy od USA a skończywszy na Indonezji na wszystkich kontynentach.
Największe zanieczyszczenie występuje w Stanach Zjednoczonych (94%) w Libanie i w Indiach (82%). Woda w Europie jest trochę mniej zanieczyszczona bo tylko w 72%. Z kolei średnia liczba mikrowłókien znajdowana w próbce o objętości 500ml oscyluje od 2 w Europie do 4.8 w USA. Niestety od zanieczyszczeń nie jest wolna woda butelkowana, gdyż w niej również znaleziono włókna.
Do tej pory sądzono, że zanieczyszczenia plastikiem dotyczą głównie oceanów a ludzie zjadają mikrowłókna znajdujące się owocach morza. Teraz wiemy, że kolejnym źródłem jest zwykła woda z kranu.
Wcześniejsze badania w Niemczech pokazują, że mikrozanieczyszczenia plastikiem znajdują się produktach żywnościowych takich jak miód czy cukier. Badacze francuscy odkryli też mikrowłókna w powietrzu jesteśmy więc na nie narażeni nieomal wszędzie i trudno jest przed nimi uciec.