Jak szybko można dotrzeć do miasta

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym przedstawiciel Google, utworzył kolorową mapę planety, która pokazuje czasy podróży z danego obszaru do najbliższego miasta. W swoim artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature grupa badaczy opisuje, w jaki sposób gromadzili oni swoje dane i używane do stworzenia mapy.

Pierwszą mapę świata, pokazującą odległość, jaką ludzie musieli przebyć, aby dostać się do miasta, próbowano stworzyć roku 2000. Przed nadejściem nowoczesnych sieci komputerowych i infrastruktury to zadanie było niezwykle trudne a efekt nie był zbyt imponujący. Mapy tego typu pokazują, jak dobrze kraje radzą sobie z potrzebami swoich obywateli. Miasta oferują usługi i dostęp do importowanych towarów, z których po prostu nie da się korzystać na pustyni, w dżungli lub w odległych wioskach.

Aby stworzyć swoje mapy, naukowcy, pod kierunkiem Big Data Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim, wykorzystali dane z Open Street Maps i z samego Google’a. Udało im się uchwycić reprezentacje sieci transportowych na całym świecie, które wprowadzono do silników, które stworzyły mapy, które za pomocą kolorów pokazują, jak daleko ludzie mieszkający na danym obszarze musieliby podróżować, aby dotrzeć do miasta liczącego co najmniej 50 000 osób. Dzięki temu powstały także statystyki, pokazujące na przykład, że ponad 80 procent ludzi żyjących obecnie na świecie potrzebuje jednej godziny by dotrzeć miasta.

Jak zauważają naukowcy, patrzenie na mapę daje dowód tego, co już wiemy: długie podróżowanie z pustynnych miejsc do odległych miast w biednych krajach zajmuje dużo czasu. Ale oferuje też pewne niespodzianki – na przykład okazało się, że w Stanach Zjednoczonych, pomimo rozległych obszarów wiejskich, bardzo niewiele osób żyje z dala od miasta. Mapy podkreślają również, jakie mogą być problemy z inicjatywami, takimi jak Cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Patrząc na nowe mapy łatwo mażna by dojść do wniosku, że ludzie żyjący w lodowatych północnych częściach Skandynawii żyją w warunkach znanych z krajów trzeciego świata, co oczywiście nie jest prawdą.

Jest jednak oczywiste, że nowoczesne narzędzia do tworzenia sieci geograficznych pomagają państwom lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją, a być może pomagają w tworzeniu inicjatyw mających na celu rozwiązanie problemów, które ukazują takie mapy.